SYDÄNVIKA?

LILLI

11-VUOTIAS KOIRAMME HENGITTÄÄ TOSI RASKAAN TUNTOISESTI.TUOSSA IÄSSÄ EI TIETENKÄÄN ENÄÄ JUOSTA KUIN NUORENA TYTTÖNÄ,MUTTA TUNTUU ETTÄ KOIRA EI JAKSA LIIKKUA MINKÄÄ VERTAA.KOIRA SAA OLLA VAPAASTI IRTI ELI LIIKKUMISTA EI RAJOITETA. ELÄINLÄÄKÄRI SANOI ETTÄ VETTÄ KEUHKOISSA,MUTTEI KUUNNELLUT KEUHKOJA. MITEN SYDÄNVIKA TODETAAN? KUVATAANKO,KUUNNELLAANKO VAI MITEN? ONKO HAITTAA JOS SYDÄNLÄÄKKEITÄ ANNETAAN VAIKKA TAUTIA EI OLISIKAAN?

12

28877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laura

      niin.meillä 7 vuotias paimenkoira.alkoi hengittää raskaasti.oli yöt levoton.ei jaksanut pitkiä matkoja kävellä.sydämen ultra-äänitutkimus tehtiin.siinä läppävika todettiin.nyt nesteenpoistolääkitys ja koiravoi hyvin.ultra-ääni ja sydänfilmi tarpeelliset tedhä.niistä selviää paljon.

    • jaana

      mulla oli koiralla sydänvika just tuommoiset oireet sai lääkityksen ja tuli tosi vihaiseksi ja oli levoton sivuvaikutukset olivat aika kovat jaksoi elää kaksi viikkoa lääkityksen jälkeen ja sai kaatuma taudin sitten oli pakko mennä taas eläinlääkäriin ja sitte olikin jo piikin aika oli tosi sairas ja lääkäri halusi lopetta kipujen takia. En tiedä miten sun koira reakoisi lääkitykseen koska jokainen koira on kumminkin oma yksilö mut tässä nyt oli meidän kokemukset sydänlääkeistä.

    • santtu

      Hei!

      Meillä kuulostaisi olevan samanlaisia ongelmia kuin teilläkin. Koirallani todettiin sydämen laajentuminen ja veden pääsyn keuhkoihin noin 3kk sitten. Lääkkeiksi määrättiin sydänlääkettä ja jotain nesteenpoistolääkettä. Koirani on nyt 11-vuotias.

      Oireina oli ja on vieläkin yskiminen (keuhkopöhö) sekä raskas hengitys. Sairauden edetessä on ilmennyt myös muutamia sydänkohtauksia(?) Muuten koirani on voinut hyvin ja pysynyt pirteänä (lääkkeiden avulla).

      Kävimme juuri uusimassa lääkkeiden reseptin, joten voimme vain toivoa niiden vaikuttavan vielä pitkään...

    • Koiruus

      EKG-käyrästä, sydäntä kuuntelemalla, röntgenillä ja ultraäänitutkimuksella.

      Miksei eläinlääkäri halunnut tutkia koiraa (tai lähettää sitä tutkittavaksi osaavammalle)?

      • hoitsu

        Tuollaista kalustoa tavallisimman sydänvian, läppävuodon toteamiseen. Jos on valmis maksamaan kallista tutkimuksista, sydänvaivan laajuus voidaan lisäselvittää röntgen -ekg -tai ultraäänitutkimusella. Läheskään kaikki omistajat eivät ole siihen valmiita, syynä hinta. On tavallista, että sydänlääkitys aloitetaan kuuntelulöydösten perusteella.


      • Koiruus
        hoitsu kirjoitti:

        Tuollaista kalustoa tavallisimman sydänvian, läppävuodon toteamiseen. Jos on valmis maksamaan kallista tutkimuksista, sydänvaivan laajuus voidaan lisäselvittää röntgen -ekg -tai ultraäänitutkimusella. Läheskään kaikki omistajat eivät ole siihen valmiita, syynä hinta. On tavallista, että sydänlääkitys aloitetaan kuuntelulöydösten perusteella.

        Noissa tutkimusmenetelmissä olisi voinut olla TAIt välissä. Se kuinka tutkitaan riippuu rodustakin (diagnoosiolettamuksesta). Ihmettelin kuitenkin sitä, miksei eläinlääkäri edes kuunnellut sydäntä, vaikka keuhkoissa on nestettä.


      • Perhoskoiramamma
        Koiruus kirjoitti:

        Noissa tutkimusmenetelmissä olisi voinut olla TAIt välissä. Se kuinka tutkitaan riippuu rodustakin (diagnoosiolettamuksesta). Ihmettelin kuitenkin sitä, miksei eläinlääkäri edes kuunnellut sydäntä, vaikka keuhkoissa on nestettä.

        Miksi koiran sydänvian toteaminen on näin epämäär-äistä? Omalla koirallani (pian 14 v)totesi yksi lääkäri sydänvian (röntgen ym. otettiin) ja koira sai lääkityksen. Puoli vuotta myöhemmin toinen lääkäri oli sitä mieltä, että lääkitystä ei tarvita. Seuraavan puolen vuoden kuluttua epileptisiä kohtauksia ja nyt epilepsialääkitys. Koira voi tällä hetkellä melko hyvin, joskin hengitys rohisee jonkin verran. Ketä lääkäriä uskoa??????? Ps. mikä on tait?


      • Koiruus
        Perhoskoiramamma kirjoitti:

        Miksi koiran sydänvian toteaminen on näin epämäär-äistä? Omalla koirallani (pian 14 v)totesi yksi lääkäri sydänvian (röntgen ym. otettiin) ja koira sai lääkityksen. Puoli vuotta myöhemmin toinen lääkäri oli sitä mieltä, että lääkitystä ei tarvita. Seuraavan puolen vuoden kuluttua epileptisiä kohtauksia ja nyt epilepsialääkitys. Koira voi tällä hetkellä melko hyvin, joskin hengitys rohisee jonkin verran. Ketä lääkäriä uskoa??????? Ps. mikä on tait?

        EKG-käyrästä TAI sydäntä kuuntelemalla TAI röntgenillä TAI ultraäänitutkimuksella. Laitoin viestin vastaukseksi aiemmalle kommentoijalle kertomaan, että ei kaikkia tutkimusmenetelmiä ole välttämätöntä käyttää.

        Se miten tutkitaan on myös lääkärin mahdollisuuksista kiinni. Kaikilla ei ole esim. sydämen tutkimiseen sopivaa ultraäänilaitteistoa. Toki omistajan tahto ja käytettävissä olet varat ratkaisevat myös kuinka pitkälle tutkimus viedään. Tutkimukset, jossa nämä kaikki menetelmät ovat käytössä maksaa 200 - 300 Eur. Toisaalta, mikäli jokin sydänsairaus on rodulle ominainen on siihen sopivan lääkityksen aloittaminen olettaman perusteella parempi kuin ei lääkitystä ollenkaan.

        Hengityksen rohina koirallasi kyllä viittaa siihen, että keuhkoissa on nestettä. Sydänvika siis edelleen vaikuttaa todennäköiseltä (varsinkin kun se aiemmissa tutkimuksissa jo havaittu).


    • karvaturrien ystävä

      niin.toki sydäntutkimukset maksavat.meillä 240 e.uä ja dopplervirtaustutkimus.mutta vakuutus hyvä olemassa.meille sanottiin,ettei pelkällä sydämen kuuntelulla voi paikallistaa mikä vika on ja uskonkin sen.

      • LILLI

        KIITOS KOKEMUKSISTA!
        JUTTELIN ASIASTA ELÄINLÄÄKÄRIN KANSSA,MUTTA KOIRAA EI OLE KÄYTETTY VIELÄ TUTKIMUKSISSA.ELI SEN TAKIA EI KUUNNELTU SYDÄNTÄ.KUN ELÄINLÄÄKÄRI KÄY MEILLÄ MUIDEN ELÄINTEN TAKIA,KÄSKETÄÄNPÄ SITTEN TUTKIA TARKEMMIN.KYLLÄHÄN TUTKIMUKSET MAKSAA,MUTTA TOKI SITÄ OMAAN PERHEENJÄSENEEN RASKII RAHAA LAITTAA.


    • nitrot

      Meidän koiramme sai samanlaiseen vaivaan sydänlääkkeet ja nesteenpoistolääkkeet ja kyllä se niillä pärjäsi aikansa. Vanhuus tuli kuitenkin Ikää oli 15 vuotta.

    • Seropi

      Meidän koira täytti juuri 10 ja on syönyt sydänlääkkeitä jo monta vuotta. Lääkitykseen lisättiin nesteenpoistolääkitys pari vuotta sitten. Alussa lääkkeet helpottivat enemmän, nyt enää vähemmän. Sairaus etenee eikä sitä voi parantaa. Siinä mielessä tutkimukset ovat vähän turhia, koska muuta ei ole tehtävissä kuin syöttää lääkkeitä. Toki lääkitystä voi muuttaa tai vaihtaa, mutta sen voi tehdä ilman kalliita tutkimuksiakin. Itse tuplasin nesteenpoistolääkkeen annostuksen, mikä on vähän vähentänyt pyörtyilykohtauksia. Lääkkeillä voi helpottaa koiran oloa ja saada lisää elinaikaa, mutta koira tulee joka tapauksessa ennemmin tai myöhemmin kuolemaan siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5754
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2569
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2477
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      7
      2066
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1333
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      59
      1062
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe