Elisalla Suomen laajin ja paras 3G-verkko

PekkoJ

5

1325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LeenuLii

      "Kuuluvuusselvityksen teki on Elisa Oyj:n toimeksiannosta European Communications Engineering (ECE Oy), joka on riippumaton suomalainen asiantuntijayritys." Päätelmä: Jos lopputulos olisi ollut jotain muuta, ei ko yritys enää tekisi töitä Elisalle. "Kuuluvuusalueen rajat selvitettiin ajamalla paikkakunnalta johtavia pääväyliä pitkin kunnes kuuluvuus loppui." Päätelmä: 3G verkon kantoalue riippuu mm. ruuhkasta joka vaihtelee kellonajoittain. Tätä on voitu käyttää asiassa hyväkseen. "Tulosten perusteella DNA on petrannut verkkonsa kuuluvuutta." "Elisan todettiin rakentaneen selvästi eniten 3G-tukiasemia. Sonera on tässä vertailussa kakkosena täpärästi ennen DNA:ta."

      • hah

        Paitsi ehkä mainososasto, heillä kun tuskin on teknistä tietämystä pätkääkään. Elisan maksama tutkimus jonka on tehnyt Elisan verkkoa rakentamassa ollut yritys paikkakunnilla joilla Elisalla on hyvä 3G-peitto. DNA taas saa petrata aika rankasti että on lähelläkään kumpaakaan isompaa, pohjilta kun pitkä matka huipulle. Kannattaa ihan käytännössä tutkia asioita kokemusten perusteella eikä lukea mainoksia.

        http://www.tietoviikko.fi/blogit/pohinaa/article259292.ece


      • 3G
        hah kirjoitti:

        Paitsi ehkä mainososasto, heillä kun tuskin on teknistä tietämystä pätkääkään. Elisan maksama tutkimus jonka on tehnyt Elisan verkkoa rakentamassa ollut yritys paikkakunnilla joilla Elisalla on hyvä 3G-peitto. DNA taas saa petrata aika rankasti että on lähelläkään kumpaakaan isompaa, pohjilta kun pitkä matka huipulle. Kannattaa ihan käytännössä tutkia asioita kokemusten perusteella eikä lukea mainoksia.

        http://www.tietoviikko.fi/blogit/pohinaa/article259292.ece

        LOL! Kippurassa nauraa näille sekopäisille salaliittoteorioille. Menkää hoitoon! :D


    • Gesmi_3G

      Ihan käytännön kokemus päivittäisestä työmatkailusta rantaradalla n. vuoden ajalta, välillä Espoo - Helsinki:

      Datayhteys katkeaa säännöllisesti näiden juna-asemien lähettyvillä: Kauniainen, Kilo, Huopalahti ja Pasila.

      Että näin hyvä 3G-verkko.

      • s

        ei tuollaisissa ja monissa muissa tapauksissa normaalihinnalla edes pysty rakentamaan verkkoa jossa ei katkea yhteys.

        katkeaahan se meillä usein, kun avataan ja suljentaa isoja ikkunoita joissa säleverhot, 50 mm leveät teräksiset, täysin pimentävät, vaika kone ja tikku on viereisessä huoneessa.

        mutta ulkoantennila ikkunan läheisyydessä sama juttu,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1441
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      136
      1047
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      974
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      864
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      832
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe