Varsovan lentokenttä- keskusta

pekkisnn

Täytys 6 tuntia hengata varsovassa koneenvaihdon yhteydessä ens kuussa. Onko jollain tuoretta tietoa paljonko kustantaa taksi lentoasemalta keskustaan? Entä kulkeeko busseja ja uskaltaako käyttää yksin matkustavana?

4

2370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumpivaan

      moi. bussilla menee noin puolisen tuntia ja maksaa muistaakseni n.50senttiä per naama. itse hyppäisin kyllä taksiin - lentokentällä kannattaa käyttää lähinnä niitä takseja jotka ajavat oven eteen - itse erehdyin nousemaan johonkin ihme-firman taksiin - vaikutti hieman pimeältä taksilta vaikka mittari ja muut vermeet olivatkin. ei siinä hittoakaan - kuski oli kyllä ihan mukavantuntuinen vanha äijä - ei matka hirveän kallis ollut, mutta käsittääkseni sen pitäisi olla n. 8-10 euroa, jos en ihan väärin muista.

    • Keskustaan vie linja-autot nro 175 ja 188. 175 on parempi, koska sen reitti kulkee rautatieaseman kautta vanhankaupungin sydämeen. Bussi 175 lähtee terminaalin edestä jopa 8 min. välein, min. 10-15 min. välein. Lippu maksaa 2,40 zlotya (0,60 €). Matka-aika 25-30 min.

      • pekkisnn

        Kiitos vinkeistä vastaajille!


    • ...

      Taksi on kätevä eikä maksa paljoakaan, eli 32 zlotia maksoi itselläni tässä kuussa rehellinen "mittari" F.Chopinilta kylille. Ajoin taksilla muutenkin aika paljon reissun aikana, kun en viitsinyt ängetä tupaten täynnä olleisiin raitiovaunuihin. Kannattaa kuitenkin kysyä hinta-arvio etukäteen varmuuden vuoksi. Melkoisia tarinoita on kuulunut pimeiden taksien hinnoista. Itselleni ei sattunut kertaakaan edes huijausyritystä kohdalle viikon aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      259
      9036
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6279
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1370
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1311
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      79
      985
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      877
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      788
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      703
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      696
    Aihe