Epäilen umpilisäkkeen tulehdusta!

eikekkase

Torstai iltana, mulla alko yhtäkkiä kamala kipu koko vatsassa, jolloin en voinut oikeen liikkua. olin jonkun aikaa paikallaan ja silloin kipu helpottui. kipu kumminkin siirty oikeen alavatsaan ja vaihtelee paikasta toiseen, mutta eniten alavatsassa. Äitini epäili, että se on umpilisäkkeen tulehdus, jolloin menimme perjantai aamuna lääkäriin. Testit ja kokeet olivat tavallisia ja ei oireita, muuta kuin pieni kuumeen nousu 37,2. kuumeeni kuitenkin laski, mutta minut lähetettiin Ensiapuun, jolloin minua paineltiin mahasta ja otettiin verikokeita yms. Saatiin selville että on lievä tulehdus. parin tunnin päästä minua tultiin taas kokeileen mahasta, mutta silloin minä en tuntenut arkuutta painellessa. Lääkärit lähettivät minut kotiin ja sanoivat että jos kipu yhtään kovenee niin kiireen vilkkaan takasin ensiapuun. No nyt olen kohta viikon ollut ja pientä särkyä on oikeella alavatsassa, mutta hyppiminen ja kaikki muu toiminta mitä teen ei satu, eikä myöskään ole ilmennyt minulla mitään oireita. Nyt on edelleen pientä särkyä oikeessa alavatsassa ja hieman oikeassa alaselässä. Mitä teen, menenkö takasin ensiapuun tarkkailuun vai pitäisikö minun odottaa jos se menisi ohi...? Lisäys: Tuntuisi mahassa että minulla olisi kokoaika nälkä. Olen 14v ja kohta 15v.

4

4091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perjantaina

      ikäänkuin pientä polttoa pallean alle ensin vasemmalle ja sitten oikealle, kun söin 4:n euron pussillisen suklaapitoisia irtokarkkeja.

      • umppari

        niin luultavasti ne oireet pahenee melkolailla kaiken aikaa ja kyllä tuolloin tietää et on oikeesti kipeä. Oireet yleensä alkaa keskivatsalla ja sieltä siirtyy oikealle. Peräsuolen ja kainalon lämmön ero n. 0,5 astetta. Oksettaa ja yleiskunto huono. Ei kunnolla saa suoristettua itseään kun vatsaan sattuu. Tulehdusarvot kohoavat,ja lämpö nousee. Ehkä oireet vaihtelee,mutta näin meillä. Vatsakivuthan kyllä tutkitaan herkästi.


      • eikekkase
        umppari kirjoitti:

        niin luultavasti ne oireet pahenee melkolailla kaiken aikaa ja kyllä tuolloin tietää et on oikeesti kipeä. Oireet yleensä alkaa keskivatsalla ja sieltä siirtyy oikealle. Peräsuolen ja kainalon lämmön ero n. 0,5 astetta. Oksettaa ja yleiskunto huono. Ei kunnolla saa suoristettua itseään kun vatsaan sattuu. Tulehdusarvot kohoavat,ja lämpö nousee. Ehkä oireet vaihtelee,mutta näin meillä. Vatsakivuthan kyllä tutkitaan herkästi.

        Joo koulussakin juoksu ei tuntunut miltään, on vaan sellanen ärsyttävä pieni jomottelu oikeessa alavatsassa, joka ei sinäänsä haittaa.


      • eikekkase
        eikekkase kirjoitti:

        Joo koulussakin juoksu ei tuntunut miltään, on vaan sellanen ärsyttävä pieni jomottelu oikeessa alavatsassa, joka ei sinäänsä haittaa.

        Luulen et se ei ole enää umpisuolentulehdus, vaan että uloste ei pääse ulos mahasta, seurauksena tulee maha särkyjä, eli kipua on oikeella kyljessä ja vasemmassa keskimahassa. Huomasin että kun menen kakalle, niin ei se tule ulos sieltä, vaikka kuinka yrittää. Tällästä minä luulen ja nyt terkka antanut tälläset ohjeet: - Juo runsaasti vettä - Aamulla kylmää vettä. - Syö runsaasti vihanneksia. - säännöllinen vessassa käynti (yrittämässä jos vaikka tulis) - Jos ei helpota noista ohjeista niin sit peräruiskua pukkaapi. Tää nyt on vaan luulo, mut mitä te ajattelette. Jos olisi ollut umpisuolentulehdus niin silloin minulla olisi jo viikon aikana ilmaantunut oireita ja varmaan olisin jo sairaalassa. Päivän on ollut nyt silleen, ettei satu siihen missä umpilisäke on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      111
      952
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe