Olen muuttamassa Helsinkiin isopihaiseen omakotitaloon, mutta siellä lähistöllä asustelevat on varoitellu niistä kaneista, jotka joka ikisen pihan taimet ja muun istutetun kasvillisuuden pirstoo läpi vuoden. Minkä rotuinen koira ois hyvä valinta, kun muutan Helsinkiin? Koiralta vaatimukset ois seuraavat: -oppii pitämään kanit, ja rotatkin, pois pihasta -nopea (vois saada kanin kiinnikki), sillä oon kuullu kanien olevan myös maukkaita murkinoita -kestää hyvin myös pakkasta -ystävällinen -turkki laadultaan paksu ja tuuhea, jotta mukavan tuntuinen eikä talvella kerää itteensä lumipaakkuja -melko pieni -kiintyy omaan perheeseen lapsia myöten -viihtyy pihalla myös yksinään jonkin aikaa, kun joutuu pitämään kanit ja rotatkin loitolla väliin öisinkin, mut ei joudu varsinaiseksi, yksinäiseksi pihakoiraksi (sille tehdään ehkä joku luukku, jota kautta pääsee pihalta sisälle ja sisältä pihalle) -nauttii liikunnasta ja aktivoinnista, sillä olisi mukavaa harrastaa koiran kanssa jotain muutakin -ystävällinen ihmisille Eli mitä rotua suosittelisitte, te viisaammat? Ja kaipaan asiallisia viesteja, huomio.
Vastaukset 6
- kanivihaaja
...siinähän on lähes saman lainen kysely. Taidankin pärjätä sen vastauksilla.
- vinkki ;))
vinttikoiran saa helposti kanin kiinni. Kuulema on kielettyä jäniksiä ajaa. Luulisi vinttikoiran saavan luvan pyytää kaneja siellä.
- kanivihaaja
Tuskin kukaan huomaa, jos pihassani koira saa pupun kiinni. Ja sitä paitsi suurin osa siellä lähistöllä asustelevista ihmisistä vihaa villikaneja, joten eivät varmaan ota kanijahtiani pahasta. Eipä tullut vinttikoirasysteemiä mieleen kuin vasta nyt, kun siitä huomautit. Siksi aluksi epäröin vinttikoiria, kun ne ovat aika pakkasarkora. Mutta nytten tuli mieleen, että talvella vaikka whippet ja pakkashaalari- ja tossut olisivat hyvä yhdistelmä. Nopea koira ainakin. Mutta myös tuo rottakoirasysteemi olisi varmaan hyvä. Ei ehkä yhtä nopea koira, mutta ehkä niitä on säänkestävämpiä kuin noita vinttikoiria, ettei tarvitsisi koiranvaatteita. Haaveekseni tulikin juuri npean whippetin ja jonkin säänkestävämmän terrierin risteytys. Sellaista tuskin mistään löytyy, joten pitää vielä miettiä noita ehdottamianne vaihtoehtoja. Kiitti teille vastauksistanne!
- sellainen,. ,. ,.
telkkarissa esitelty "brittiläinen rottakoira" Näytti tehokkaalta. Pieni ja nopea. Lyhyt karvainen, jotta se puoli ei vaatimuksissa täyty. Oikeaa rotunimekkettä en tiedä. Vaikuttaa siltä, että tarviit monta koiraa:)
- mr.hound
Karkeakarvainen mäyräkoira on huippu: osaa ajaa ja pääsee luolaan.
- Hukka-Musti
...lunnikoira. Säänkestävä, nopea, ketterä, lapsirakas ja muutenkin vaatimuksesi täyttävä. http://fi.wikipedia.org/wiki/Lunnikoira http://www.lunnikoira.fi/rodusta.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4182009- 1881543
- 1491477
- 1231386
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291176Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.244947- 113907
- 67762
- 26685
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124665