Hei!
Onko kotirauhan häirintää, jos alakerrassa asuva henkilö valittaa vähintään viikottain jostain tullessaan vastaan pihassa tai rappukäytävässä? Saattaa seurata asunnon ovellekin asti ja jatkaa valtuksiaan, vaikka näyttäisi, ettei kiinnosta. Seuraa liikkeitä ovisilmästä, ja on valmiina odottamassa seuraavalla tasolla kädet vyötäröllä, kun lähden koiraa lenkittämään. Valittaa myös kerrostalon muille asukkaille, että meiltä tulee kamalasti melua, ja aiheuttaa ongelmia meille myös muiden asukkaiden kanssa. Muutosta lähtien viikottain jostain valittanut (kohta puoli vuotta asuttu). Ei saisi käydä edes vessassa yöllä, ja kaikki ovet pitäisi ottaa pois, koska kuulemma kolisevat.
Kotirauhan häirintää?
Häirintään väsynyt..
10955
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
alkaa ajatella vähän enemmän naapureitasi ja miksi ihmeessä paiskot ovia? Etkö tajua, että jos sinusta valitetaan niin silloin elämisesi varmasti kuuluu naapuriin? Ja jos tuo pauke ja kolina ja kanta-astuminen kuuluu yöllä niin kyllähän sinä se häirikkö olet eikä tuo naapuri.
Kukaan muu ei ole talon asukkaista valittanut kuin tuo alakerran mummo. Meillä kävelläänkin melkein hiipimällä, ja nukkumaan mennään aina ennenkuin hiljaisuus edes alkaa, ettei vaan tule taas seuraavana päivänä jostain aiheettomasta valituksia. Vessassahan sitä täytyy tietysti käydä joskus yölläkin, ei sitä aamuun pysty pidättämään. Eikä meillä stereoitakaan ole, että edes musiikkia kuuntelisimme liian kovaa. Vuokranantajakin sanonut, että mummosta ei kannata välittää, koko rappu tietää, että valittaa pienimmästäkin kolahduksesta, eikä muorilla ole edes syytä valittaa, mutta alkaa pikkuhiljaa ahdistamaan, kun ei voi edes töihin lähteä ilman että joku vaanii rapuissa. Monesti on jo kerennyt meitä syyttää muiden asuntojen äänistä.
Ja lappujakin on alkanut jo ilmestyä postiluukusta, joissa mummo muistuttaa säännöistä. Ei saa edes yhtenä iltana viikossa tulla kymmenen jälkeen kotiin , kun heti tulee valitus mummon suunnalta.
Ja mikset itse lakkaa vainoharhaisesti vainoilemasta ihmisiä...?
Koska mummon käytös on talossa tunnettu ja teitä on siitä ymmärtäväisesti rauhoiteltu on sinun aivan pakko päästä asian yli. Valittaminen ei auta, koska mikään laki ei kiellä puhuttelemasta naapuria ja puhutteleminen pitää sisällään myös naapurin esittämät kielteisetkin mielipiteet. Jos mummo uhkailee ja käyttää kättä pidempää siitä voi ilmoittaa suoraan poliisille, joka toki tulee paikalle ja sanoo mummomme "hyihyi", kirjoittaa raportiin tapahtuneen ja kun olette aikanne tätä rumbaa harrastaneet mummolle voi koettaa saada lähestymiskiellon. MUmmo voi olla vanhuudenhöperö eli sairastaa jonkin sortin dementiaa, mihin kuuluu mm persoonanmuutos. Joten jos hänellä on omaisia sinun kannattaisi kokeilla ilmoittaa heille mummon käytöksestä, koska jos hänestä halutaan huolehtia sukulaiset ryhtyvät tekemään asialle varmasti jotakin. Muussa tapauksessa (mikä on valitettavan yleistä) sukulaiset kohauttavat olkapäitään"ei voi mitään, muori on tollanen". Voit kokeilla sanoa mummolle oikein painokkaasti ja vihaisella äänellä, ettet pidä hänen käytöksestään ja kohta suutut siitä tosi pahasti. Toista muutaman kerran niin, että mummo tajuaa. Ja jätä nyt ensi alkuun ne mummon laput lukematta. Hyvä keino on nastoittaa ne taloyhtiön ilmoitustaululle ja liittää mukaan avoin kutsu keskustelemaan tilanteesta. Se yleensä saa kirjoittajan nolostumaan saamastaan julkisuudesta.
Reppana voi olla vanhuudenhöperö tai oikeasti vaan kusipää. Se auttaa kun huutaa mehevien kirosanojen kera valittajalle oman mielipiteensä julki, sen jälkeen harvemmin uskaltavat enää tulla rappukäytävään räksyttämään.
Joo, tietynlaiset persoonallisuustyypit hakeutuvat talohallituksiin ym...tehtäviin saadakseen valtaa muiden yli. Siinä ovat talon asiat sivuseikkoja, pääasia on päästä päsmäröimään ja puhumaan pahaa. Usein nämä tällaise ovat vanhempia ihmisiä, eivät kuitenkaan kaikki. En todellakaan tarkoita että kaikki vanhemmat ihmiset olisivat kyttiä ja häiriköitä, en suinkaan. Monet vanhemmat ihmiset ovat oikein fiksuja ja rauhallisia. He eivät puutu muiden asioihin.
No kyylän-paskahan se (taas) siinä. Osaan kuvitella tuon ihmistyypin, koska saan sen AINA itse kimppuuni!!
eli poliisin puheille vaan ja vaikka useamman naaapurin voimin tai sulla on kohta tosta ämmästä itselläs kohta mielenterveysongelma, en ymmärrä miksi kehoitetaan vaan olemaan välittämättä jos naapuri tekee hulluksi.
Mun mielestä sun pitäis raivostua oikein kunnolla sille mummolle kerran. Kirjoituksesi mukaan olette sievästi asuneet joten sanot, että ei sunkaan kaikkea tarvi sietää. Anna tulla kerralla mummolle kaikki patoutumat päin naamaa. Suutu! Joskus tällainenkin voi sitten laukaista tilanteen. Saapa mummokin mietittävää...
Itellä oli yhden työkaverin kanssa joskus ongelmia kun se yritti kokoajan kukkoilla. Kerran suutuin ihan kunnolla ja raivosin päin naamaa (vaikka yleensä tosi leppoinen olenkin) niin olosuhteet muuttui täysin. Nykyään ollaan tosi hyviä ystäviä :)