Katsastuksessa hylky. Syy, Jousen lautanen ruostunnut, edessä vasemmalla. Onko vaihdettava koko iskunvaimentaja vai saako pelkän jousen lautasen vaihdettua, vai onko se siinä iskunvaimentajan yhteydessä ostettava. onko tietoa. ja mitähän sekin maksaa, voiko vain toisen vaihtaa, kun toiinen ihan ehjä.
Skoda Felicia -98
kuka tietää
2217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lautaset on yhtä tolpparungon kanssa. Iskunvaimentajaa ei tarvitse vaihtaa, iskari lähtee sieltä tolpan sisältä ulos kun iskarin yläpään ja jousen on ensin irroittanut. Toisen puolen tolppaan ei tarvitse kajota kun on ehjä. Hinta selviää soittamalla paikallisen skodakaupan varaosamyyjälle, voi olla aika kivan hintainen uutena. Autopurkaamoilta kannattaa kans kysyä.
Onpahan tullut moinen vaihdettua. Jousen lautanen on iskarin yhteydessä, eli vaihdettava koko iskari. Ja kyllähän se fiksu tapa on vaihtaa molemmille puolille samalla kertaa. On muuten sitten tyyppivika Felicioissa.