Välttääkseni kuoren halkeamisen, käytän kännykässäni myytävissä olevaa silikonisuojaa. Muutenkin tämä suoja estää tehokkaasti esim. puhelimen luiskahtamisen taskusta ja näpeistä. Oma iPhoneni on pian vuoden vanha ja on kuin uusi. Kiitos silikonisuojan. Suoja maksoi n. 15 ja mukaan tuli 3 näytönsuoja teippiä.
Suosittelen...
Kuoren halkeaminen
------
6645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ilmankin, etsippä googlesta faktaa..=)
Meillä on niitä kaksi, pojalla ja mulla. Molemmat ovat saman ikäisiä puhelimia, eivätkä kumpainenkaan ole halki, molemmissa silikoonisuoja. Varmaankin joillakin halkeaa ja arvaan miksi: Puhelinta pidetään tiukassa vyökotelossa. Minulla oli aikoinaan erilaisia kuoriongelmia mm. Nokialaisten kanssa kantaessani niitä TIUKOISSA vyökotelloissa. Kotelon on oltava varsin väljä tai mieluummin niitä on syytä kantaa taskussa, ei todellakaan tiukoissa farkkujen taskuissa. Arvaat varmasti, minkälainen voima kuoriin kohdistuu jos farkuhousuiset esim istuu.... Muuten, lainasin taannoin naapurilleni rautakankea, sen hän palautti rikkonaisena eli taipuneena;)
Syy, miks se halkee just liittimen kohdalta on se, että liittimen leveydestä johtuen kuori on vailla tukea. Jos siis kevyesti painatte kuorta liittimen kohdalta, se notkuu. Sittten kun paine on kovempi, kuori luonnollisesti halkee. Edellisen mainitsemat tiukat kotelot ja farkkujen tiukat taskut edesauttaa halkeemista. Olis luullu, et valmistaja olis tehny liittimen kohdalta vahvemman kuoren. Suunnitteluvirhe.
Suosittelen viellä sen puhelimen laittamista Kondoomiin niin ei satu yllättyksiä.
kaikki viestit tälle palstalle.
Tästä voitte päätellä on tämä henkilö sarjaharhauutelija vai mikä?
Tossa yksi vaihtoehto mahtavan puhelimen suojaksi:
http://omenatori.mycashflow.fi/product/2/alumiinikotelo
Ulkopuolelta alumiinia ja sisältä pehmustettu. En usko, että
vähän rankemmassa käsittelyssä mitään kävis..