Osaisikohan kukaan kertoa, mitä tässä nyt tapahtuu.. Kävin polilla eilen (rv 6 2), sain lääkkeellistä keskeytystä varten sen kohdunkaulaa pehmittävän lääkkeen ja kotiin mukaan sitten ne supistuksia aiheuttavat otettavaksi huomenna. Eilen oli vähäistä ruskeaa vuotoa ja tänään alkoi sitten vuotamaan runsaiden menkkojen lailla. Soitin päivällä polille, että onko runsas vuoto jo tässä vaiheessa normaalia ja sanoivat, että keskeytys saattaa jo alkaa ja huolestua tarvii vasta jos verenhukka alkaa heikottaa.
Äsken ulos tuli sitten aika selkeästi pari senttiä halkaisijaltaan oleva sikiöpussi ja sen jälkeen pari isompaa klönttiä. Pitääköhän mun silti ottaa ne cytotecit huomenna? Vai voisiko tää olla ohi tällä? Ja joo, aion soittaa polille vielä aamulla ja varmistaa, mutta jos joku osaisi vaikka jo jotain sanoa..
abortti vai keskenmeno?
miiim
8786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
normaalisti eikä tarvetta toiseen lääkkeeseen mutta se selvii kait sitten ultralla miten kohtu tyhjentynyt.
Heipsan!!! Älä missään nimessä jätä sitä lääkitystä kesken. Tosi pahat tulehdus riskit jos ei hoida"hommaa" alusta loppuun. Vaikka sikiöpussi olisikin tullut ulos, on erittäin tärkeää että kohtu todellakin tyhjenee, sinne ei saa jäädä mitään.. Itselläni kävi samalla tavalla, ja kättäriltä nimenomaan painotettiin että lääkitys täytyy hoitaa loppuun asti. Mahdolliset tulehdukset ja jälkisairaudet voi olla todella vaarallisia ja vahingollisia. Kaikkea hyvää kuitenkin sinulle ja jaksamista. Tiedän kokemuksella ettei moinen päätös varmasti ole kellekkään helppo.
Kiitos Cheeru omien kokemusten kertomisesta. Nukuin (eli valvoin) taas yön niin huonosti, että nukuin aamulla polin soittoaikojen ohi. Jotain tuollaista epäilin itsekin, koska vuotoa ei ole vielä ollut paljoa normimenkkoja runsaammin, eikä eilen ei tullut niitä isompia verihyytymiä ulos kuin muutama. Ja sitten kun sanovat että vuoto voi jatkua viikkoja, niin kai siellä vielä jotain on jäljellä. Laittelen tuossa runsaan aamupalan, otan cytotecit suun kautta kera para-tabsin ja alan odottelemaan helvetillistä loppupäivää. Onneksi sisko tulee iltapäivällä seuraksi, muuten tuherran kuitenkin vaan itkua itsekseni koko päivän.
En haluu pelotella...mut todennäkösesti päivästäsi on todella tulossa helvetillinen.. Ne tokana päivänä otettavat lääkkeet ns.käynnistää "synnytyksen" ja kipu todellakin on sen mukainen =( kannattaa siis varata särkylääkettä. Kaikkea hyvää ja jaksamista. Hyvä että siskosi on tulossa, ettei tarvitse yksin olla.
Erikoista, että lapsi pelasti minun elämäni (Yritin juuri itsemurhaa ennenkuin sain tietää olevani raskaana.) Joten mitätön alkiö/sikiö pelasti minun elämäni. Toki me kaikki (myöhemmin syntynyt pikkusisarus myös) saatamme jonkun mielestä olla jotakin 'pelkkää jätettä', mutta itse puolustan lasteni oikeuksia, vaikka koulutie 'hieman heikommin varustettuna lapsena' saattakin olla raskas.
helpompaa synnyttää lapsi siinä vaiheessa kun raskaus on jo keskeytynyt tai ainakin alkanut keskeytyä?
vaan helpompaa olisi kun olisit valinnut toisin. mielestäni silloin ei kannata kipuja valittaa, jos on itse valinnut keskeytyksen.
tässä erityisesti ole kipuja valitellutkaan. Vai onko valittamista sekin, jos kertoo valmistautuvansa sellaisiin?