Sain

haltuuni vanhan puisen soutuveneen ja nyt tarvitsisin neuvoja sen tervaukseen. Kuinka se tehdään oikeaoppisesti?
6354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vedät vanhan, viime vuoden mallisen tuulipuvun päällesi ettet sotkisi itseäsi,,,

Äänestä
  • puurokeisari vitsikkäällä päällä.meehän jo maaten että seleviät töihin aamusta,,,

    Äänestä

Mulla on viime kesänä ostetttu tervattu puuvene. sen ulko pinta on hieman kovettunut . miten pitäisi uusi tervaus suorittaa myöhemmin keväällä. Entä kun sen peräpeilin ja pohjan välinen liitos rakoilee eikä turpoa umpeen pitäisikö väliin työntää jotain terva hamppu mössöä vai jotain sika kittiä?? Käypä katsomassa pienen tervaveneen remontti osoitteesta http://www.puuvene.net/phuhta/artikkelit/tervaus.htm Jos pinta on todellakin harmaantunut, kova ja hilseilevä, niin tuossa on esitetty oikea hoito. Peräpeilin alareuna on arka paikka, koska sinne jää usein vettä makaamaan ja se jäätyy märkänä. Puu turpoaa jäätyessään niin paljon, että se pikkuhiljaa alkaa särkemään peilin saumaa. Kitin lisääminen ei auta pitkään, koska puun turvotessa peräpeili vain aukeaa lisää. Sitä voi kokeilla alkuun (oikeita aineita ovat bitumipohjaiset TÄT tai Proof, ei Sikaflex), mutta pitkäaikaiseksi korjaukseksi siitä ei ole. Oikea korjaus olisi ottaa peräpeilin alaosan ruuvit irti, laittaa väliin hippusen kittiä ja vetää laudoitus uudelleen kasaan pidemmillä ja paksummilla ruuveilla, sekä tietysti pitää huolta siitä että veneen perässä ei seiso vettä ja että vene ei pääse jäätymään märkänä. Siitä uusien ruuvien käytöstä muuten: Ruuvinreiät voivat olla vähän pehmenneitä ja jos varsinaista lahoa ei ole, niin reikiä voi vahvistaa ruuttaamalla injektioruiskulla epoksia ruuvinreikiin ja poraamalla alkureiät kunhan epoksi on kovettunut.

Äänestä
  • pitäisi onnistua

    Äänestä

  • jopa alkaa asia hoitua tumpeloltakin.

    Äänestä

  • vm 76 kirjoitti:

    jopa alkaa asia hoitua tumpeloltakin.

    venettä kunnostaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vm.76 kirjoitti:

haltuuni vanhan puisen soutuveneen ja nyt tarvitsisin neuvoja sen tervaukseen. Kuinka se tehdään oikeaoppisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu