Hieman hiljainen tämä Romania palsta. Kiinnostaisi tehdä heinäkuun alussa vaimon kanssa sellainen muutaman päivän visiitti yleensä jossakin. Bukarest on sellainen että kumpikaan ei ole siellä ennen ollut. Prahat ja Amsterdamit on koluttu tuo Romania näin Eu maana hieman kiinnostaa. Kiinnostus voi johtua totaalisesta tiedon puutteestakin. Toinen vaihtoehto olisi Rekjavik Islannissa, mutta se on niin hirveän pieni paikka, jotta siellä voisi keksiä tekemistä ja näkemistä. Osaako joku Romaniassa pistäytynyt antaa vinkkejä, edes siitä kannattaako paikkaan lähteä. En osaa oikeastaan edes kysyä mitään, kun en oikein tiedä mitään koko maasta.
Kokemuksia Romaniasta
8
5265
Vastaukset
- bukka
Manne Maiilmalla seikkaili romaniassa pari jaksoo TV1:llä. http://areena.yle.fi/toista?id=2217119
- From Timisoara
Bukarestissa ei mun mielesta ole juuri mitaan nahtavaa turisteille. Kaupunki on ihan torkean ruma. Bukarestin sijaan suosittelisin ottamaan junan Bukarestista ja menemaan Sighisoaraan, Brasoviin, Sibiuun...minne tahansa mutta ei Bukarestiin. Itse asun Timisoarassa, ihan Serbian ja Unkarin rajalla. Tama kaupunki on hyva turistikohde, nahtavaa riittaa katedraalista botanic parkiin ja museoihin, puistoihin. Tama on helppo kaupunki. Lentamalla Budapestiin ja Budapestista junalla paasee tanne neljassa tunnissa (juna maksaa tanne noin 20 e / hlo). Toinen vaihtoehto on ottaa jatkolento suoraan tanne Budapestista (valissa terminaalin vaihto Ferihegy A:sta B:n).
- - - - - - -
From Timisoara kirjoitti:
Bukarestissa ei mun mielesta ole juuri mitaan nahtavaa turisteille. Kaupunki on ihan torkean ruma. Bukarestin sijaan suosittelisin ottamaan junan Bukarestista ja menemaan Sighisoaraan, Brasoviin, Sibiuun...minne tahansa mutta ei Bukarestiin. Itse asun Timisoarassa, ihan Serbian ja Unkarin rajalla. Tama kaupunki on hyva turistikohde, nahtavaa riittaa katedraalista botanic parkiin ja museoihin, puistoihin. Tama on helppo kaupunki. Lentamalla Budapestiin ja Budapestista junalla paasee tanne neljassa tunnissa (juna maksaa tanne noin 20 e / hlo). Toinen vaihtoehto on ottaa jatkolento suoraan tanne Budapestista (valissa terminaalin vaihto Ferihegy A:sta B:n).
olen viettänyt Bukarestissa vain muutaman hetken matkalla Clujin kaupunkiin (joka oli ihan mukava). Bukarest ei jäänyt mieleen mitenkään erityisen houkuttelevana. Kaupunki oli likainen ja silmiin osuneet rakennukset huonokuntoisia. Jos Romaniaan haluat, kannattaa varmaankin valita pienempiä kaupunkeja, kuten edellinenkin kirjoittaja ehdotti.
- Garam Masala
Bukarest on paikka, johon en halua lähteä edes työmatkalle saati sitten lomalle. Ruma ja ankea. Sähköjä on jos on, välillä sammuttelevat säästösyistä. Rikollisuus ja kusetus rehottaa ja Tallinna on herrankukkaro verrattuna Bukarestin iltaelämään.
- Bukarest ok
Minulla on taas todela positiivisia kokemuksia Bukarestista. Siellä on edullista, ihmiset ovat ystävällisiä ja koettavaa yllättävän paljon. Kivoja museoita; kannattaa käydä mm. kylämuseossa. Se on Pavel Kiseleffin varrella, aivan Hard Rock Cafen vieressä. Ainakin kesäisin Bukarestissa järjestetään paljon tasokkaita konsertteja; itse pidän rock-ja popmusiikista. Siellä esiintyvät lähitulevaisuudessa mm. Tarja Turunen, Michael Bolton, Duffy, Carlos Santana, Manower.
Heinäkuussa Bukarestissa on iso popfestivaali, muistaakseni kuun alussa. Koettavaa riittää. Minusta Bukarest on jopa yllättävän turvallinen kaupunki. Eivätkä ihmiset siellä ole mitenkään epärehellisiä.
Kannattaa käydä. Hyvää matkaa! - Lugojeanca.
Jos tahdot vaimosi kanssa Kivan romanttisen loman, menkää ihmeessä muualle kuin bukarestiin, se on HIRVEÄ. Olen romanialainen ja voin rehellisesti käsi sydämellä sanoa että ÄLKÄÄ menkö sinne.
Esim. Sibiu on semmoinen paikka missä minun tuttavapariskunnat ovat käyneet lomailemassa.
positiivisia kokemuksia tullut.
Itse käyn joka vuosi sibiussa , ja muissakin pienemmissä kaupungeissa.
Tai kokeilkaa Brasovia, mutta voisin melkeinpä sanoa että Sibiu on kauniimpi.
Hyvää matkaa teille, ja toivottavasti löydätte kivan paikan lomalle!- Pämmy
Mikä on paras tapa matkustaa Bukarestista Brasoviin: juna, linja-auto vai pääseekö lentämälläkin ?
- Lugojeanca.
Pämmy kirjoitti:
Mikä on paras tapa matkustaa Bukarestista Brasoviin: juna, linja-auto vai pääseekö lentämälläkin ?
Juna on edullisin. Linja-autolla pääsee myös,mutta en ole kokeillut,tiedän vain että tänä kesänä matkustettiin junalla mustallemerelle länsiromaniasta,ja kiitin onneani,kun yhdessä vaiheessa nähtiin moottoritie joka oli menossa samaan suntaan ja joka oli ihan TUKOSSA tietöiden takia.
Junalla pääsee ainakin suoraan ihan minne haluaa, eikä ole tietöitä tai muitakaan esteitä. ainut asia on se, että junassa on harmillinen pikku seikka, turisti kun en ole,en tiedä miten siellä esim.mustalaiset tai varkaat suhtautuu turisteihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891839Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771703Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2921470Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751379- 51957
- 56957
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70937- 66914
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40901Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤52888