Työkyvyttömyyseläkkeen maksu

Kysyisin tästä kelan maksuhommasta. Minulle siis on ilmoitettu maksupäiväksi joka kuukauden 14. päivä, mutta kuinka ollakaan se todellinen maksupäivä on 13. päivä, ollut jo kauan. Mistäköhän tämäkin johtuu?
51653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos 14 pv sattuu lauantaille tai sunnuntaille, niin on maksussa edeltävänä perjantaina.

Äänestä
  • niin, että myös maanantaille osuvat maksut maksetaan edellisenä perjantaina. Joskus ollut kirjoitus kokemuksista, että kela ei maksa koskaan maanantaisin...

    Äänestä

eläkkeen maksupäivä määräytyi sukuniemen mukaan aakkosissa, eli A-K kirjaimilla alkavien eläkkeet maksettiin kuukauden 4. pvä, L-R-kirjaimilla alkavien maksettiin 14. pvä, loput 24.pvä. Ehkä on tullut muutoksia maksupäiviin. Et kai siitä pahoillasi ole ja kysymällä Kelasta asia selviää.
Jotenkin epäoikeudenmukaista niitä kohtaan joiden sukunimi on aakkosissa välillä S-Ö, he saavat viimesimpinä.
Kyllä Kela maksaa maanantaisinkin esim. asumistukia ja muita etuisuuksia.
Tänä vuonna toukokuussa 14. pvä oli torstai, kesäkuussa se on sunnuntai. Heinäkuussa se 14.pvä on tiistai, eli jos saat eläkkeesi 13.pvä, niin se on maanantai.
Taisi olla joku toinen joka maanantaista puhui. Maksujen siirto on nopeutunut, eli rahat ei enää makaa "ilmassa" sitä kahta päivää kuten ennen.

Äänestä
  • noin, mutta esim. Varma ei. Eläkkeen maksupäiväni on kuun ensimmäinen ja jos se sattuu olemaan la. tai su., eläke on tilillä vasta ma. Siihen on ihan looginen syy; samalle kuulle ei tule kahta maksukertaa=) Hyvin ymmärrettävää. Ja pysyvä eläke ollut 20 v, sama systeemi koko ajan.

    Tässä nyt kaiketi sitten kirjoiteltiin vain KELA:n maksamista eläkkeistä? Sieltä en saa mitään koska työkyv.eläke on sen suuruinen kuin se nyt on

    Äänestä

  • maksaa kirjoitti:

    noin, mutta esim. Varma ei. Eläkkeen maksupäiväni on kuun ensimmäinen ja jos se sattuu olemaan la. tai su., eläke on tilillä vasta ma. Siihen on ihan looginen syy; samalle kuulle ei tule kahta maksukertaa=) Hyvin ymmärrettävää. Ja pysyvä eläke ollut 20 v, sama systeemi koko ajan.

    Tässä nyt kaiketi sitten kirjoiteltiin vain KELA:n maksamista eläkkeistä? Sieltä en saa mitään koska työkyv.eläke on sen suuruinen kuin se nyt on

    ja Kuntien eläkevakuutus, eli kuukauden ensimmäinen pankkipäivä. Etera, eli entinen Ilmarinen maksaa 10. päivä ja jos se päivä osuu viikonlopulle, niin tilillä näkyy vasta maanantaina.
    Äitini kohdalla kävi niin, että kun hän täytti 80 vuotta, hän sai 3 vuoden eläkkeen etukäteen ja maksu loppuin siihen ja se oli hänen oma työeläke. Siellä lasketaan ihmisen eliniän loppuvan 80-vuotiaana. No äitini eli 83-vuotiaaksi, eli hyvin tiesivät ennustaa. Onneksi perhe/lesken-eläke jatkui normaalisti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


J2009 kirjoitti:

Kysyisin tästä kelan maksuhommasta. Minulle siis on ilmoitettu maksupäiväksi joka kuukauden 14. päivä, mutta kuinka ollakaan se todellinen maksupäivä on 13. päivä, ollut jo kauan. Mistäköhän tämäkin johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu