Sitten tarkkana
jo viime kesänä
101328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Täytyy siis käyttää äkkiä se viime kesän tankillinen löpöä :-)
olemassa joku lakipykälä, joka velvoittaa säilyttämään ostokuitin. Nyt siis puhe yksityishenkilöstä.
sitten saat vain suoraan sakot, kuten lainmukaan kuuluukin. siksi on mielestäni turhaa hyssyttelyä, että ostokuitteja esittämällä voidaan päästä lipeämään oikeudenmukaisesta rangaistuksesta. lepsuja ovat viranomaiset. muuta kysyttävää?
sinulla ei ole, jos löpöä tankista löytyy. Yhtälö menee niin, että jos tankissa on löpöä, niin oletusarvoisesti saat rapsut. Mutta jos pystyt kuiteilla osoittamaan, että olet ostanut veneeseen laillista kamaa sellaisen määrän, mitä nyt 1.1.2008 jälkeen on realistista olettaa tankatuksi noin ylipäätään, saatat välttää ne. Auttaisko esimerkki: liukuva moottorivene, tyypillinen tuntikulutus 25 l/h, tankki 250 litraa. Kaudessa menee luultavasti vähintään 1000 litraa. Jos siitä on kuitit, on väitteesi "vanhoista pohjista" paljon uskottavampi kuin jos mitään kuitteja ei ole. Joku nyt tietysti sanoo, että syyllisyys pitää näyttää toteen eikä syyttömyyttä. Mutta se pätee vain rikoslakiasioihin. Verotus on eri juttu. Niin se muuten on kaikkialla maailmassa, ei tämä mikään suomalainen tsaristinen erikoisuus ole. Al Caponenkin nappasivat aikanaan verovirkamiehet, ei varsinainen rikostutkinta... Sitähän ei tiedä, mitä tulli tarkoittaa "räikeillä tapauksilla". Luulisin, että tuo esimerkkini alkaisi olla aika liki.
Jos et ole maajussi ja ajat maantiellä traktorilla, tulee tankissa olla mopöä jonkinverran. Eli jos pelkkää löpöä tankissa tulee rapsut. Käytännössä mittaus on vaikeaa joten kuitti taskussa pelastaa.
purjeveneessä hieman yli 200 l tankki ja oli viime keväänä lähes tänyynä polttoöljyä. Tyhjäksi en ajanut vaan pari kertaa täydensin viimekesänä. Yhtään kuittia ei todellakaan ole viimekesältä tallessa. Tänä keväänä en ole vielä tankannut, mutta voisi mennä 60-70 litraa. Varmasti näkyy jäänöksiä polttoöljystä vielä jos tarkistetaan.
Mikähän on ongelma? Mikään ei ole muutunut. Jos sinulla on 300l säiliö ja kaudessa kuluu 60l polttoainetta niin saat käyttää sen laillisesti loppuun. Eikä mitään uutta poltoainetta tarvise ostaa.
Meinaan sen, että miten kuluukin noin vähän. Iso tankki muuten, kulutukseen nähden.
Purkkarissa tuo on täysin mahdollista.
on 2 kuution päätankki, sekä 2x200 litran varatankkia. Tietysti tankattiin täyteen, ennen kieltolakia. Laminoitu Kvittokin komeilee ohjaamossa, viranomaisten harmiksi tietenkin Sesongissa palaa noin 300-400 litraa. Kaikki ajetaan loppuun, sanoivat konst apelit ja M erkkarit mitä tahansa.