Derivointi..

ei osaa..

Matematiikasta hieman aikaa vierähtänyt ja nyt edessä derivointia. En oikeen ymmärrä mikä tämän koko derivoinnin perimmäinen idea on. Mitä tulisi ymmärtää, että osaa derivoida, eli mitä tulisi kyetä hahmottamaan ennen kuin ymmärtää derivoinnin logiikan. Kiitos!

5

2194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaa...
    • Opiskelijaa_3

      Näin pähkinänkuoressa "normikielellä" sanottuna derivaatta tarkoittaa funktion muutosnopeutta, eli toisin sanoen ilmoittaa funktion (tangentin) kulmakertoimen halutussa kohdassa. Käytännön esimerkki löytyy (yllättäen) fysiikasta. Jos meillä on funktio, jonka y-akselilla on auton sijainti ja x-akselilla aika, voidaan auton nopeus (eli funktion/auton sijainnin muutosnopeus) laskea derivoimalla funktio. Kun tämän jälkeen on tiedossa funktio joka kuvaa auton nopeutta, uudestaan derivoimalla esiin tulisi auton kiihtyvyys (eli auton nopeuden muutosnopeus). Näinpä esimerkiksi kappaleen kiihtyvyyden virallinen tieteellinen määritelmä on "kappaleen paikan toinen aikaderivaatta".

      • töttöröööö

        samalla integroinnin perusteet. Mitä sillä tarkoitetaan ja halutaan laskea?


      • tarkoittaa sitä että
        töttöröööö kirjoitti:

        samalla integroinnin perusteet. Mitä sillä tarkoitetaan ja halutaan laskea?

        Integrointi tarkoittaa sen sovelluksen kautta nähtynä jonkin funktion ja koordinaattiakselin välisen pinta-alan määrittämistä.

        Integrointi ei matemaattisen eksaktisti tarkoita tätä. Esimerkiksi funktion sin x integraali välillä [-x, x] on nolla, mutta pinta-ala ei tätä kuitenkaan ole.


      • Anonyymi

        Oikein mukava esimerkki ja kätännön elämästä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe