Derivointi..

ei osaa..

Matematiikasta hieman aikaa vierähtänyt ja nyt edessä derivointia. En oikeen ymmärrä mikä tämän koko derivoinnin perimmäinen idea on. Mitä tulisi ymmärtää, että osaa derivoida, eli mitä tulisi kyetä hahmottamaan ennen kuin ymmärtää derivoinnin logiikan. Kiitos!

5

2220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaa...
    • Opiskelijaa_3

      Näin pähkinänkuoressa "normikielellä" sanottuna derivaatta tarkoittaa funktion muutosnopeutta, eli toisin sanoen ilmoittaa funktion (tangentin) kulmakertoimen halutussa kohdassa. Käytännön esimerkki löytyy (yllättäen) fysiikasta. Jos meillä on funktio, jonka y-akselilla on auton sijainti ja x-akselilla aika, voidaan auton nopeus (eli funktion/auton sijainnin muutosnopeus) laskea derivoimalla funktio. Kun tämän jälkeen on tiedossa funktio joka kuvaa auton nopeutta, uudestaan derivoimalla esiin tulisi auton kiihtyvyys (eli auton nopeuden muutosnopeus). Näinpä esimerkiksi kappaleen kiihtyvyyden virallinen tieteellinen määritelmä on "kappaleen paikan toinen aikaderivaatta".

      • töttöröööö

        samalla integroinnin perusteet. Mitä sillä tarkoitetaan ja halutaan laskea?


      • tarkoittaa sitä että
        töttöröööö kirjoitti:

        samalla integroinnin perusteet. Mitä sillä tarkoitetaan ja halutaan laskea?

        Integrointi tarkoittaa sen sovelluksen kautta nähtynä jonkin funktion ja koordinaattiakselin välisen pinta-alan määrittämistä.

        Integrointi ei matemaattisen eksaktisti tarkoita tätä. Esimerkiksi funktion sin x integraali välillä [-x, x] on nolla, mutta pinta-ala ei tätä kuitenkaan ole.


      • Anonyymi

        Oikein mukava esimerkki ja kätännön elämästä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe