Vastaus on, että osakkeita myytäessä ei ALV:a olisi tarvinnut maksaa. Nyt kun myytiin lisenssejä, saatiin aikaiseksi uusi rikos eli ALV:n laiminlyönnistä veropetos. Ulkopuolisen on ehkä vaikea ymmärtää, mutta tämä on wincapita-logiikkaa, joka perustuu Hannun nerouteen.
Mihin lisenssejä tarvittiin
joku kysyi
8750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
saatiin asiantuntija paikalle (olisiko itse vero-Jussi), niin vastaapa tähän. Jos jäsen A treidasi itse yhdellä ohjelmalisenssillä - yksi siis riittää saamaan käyttöönsä itse ohjelman - maksaako hän vai Wincapita alv:n? Samainen jäsen hankkikin käyttöönsä useamman ohjelmalisenssin, vaikka yksikin riittäisi. Maksaako hän tai Wincapita alv:n ja monestako lisenssistä? On yleisesti foorumilla ehdotettu, että wincapitalaiset ovat tyhmempiä kuin muut ihmiset keskimäärin. Olisiko siis tuon samaisen jäsenen tullut tyytyä vain yhteen lisenssiin? Toisin kuin jäsen A, jäsen B antoi valtuutetun jäsenen treidata puolestaan lisenssiensä omistuksien suhteessa. Maksaako alv:n jäsen B, valtuutettu jäsen vaiko Wincapita? Jäsenet A ja B epäilivätkin, että alv:tä ei tarvitsekaan maksaa lainkaan. Siksi käännyttiin ihka oikean lakimiehen puoleen. Jäsenet A ja B ovat siis jo keskustellut asiasta lakimiehen kanssa, mutta annapa sinä oma vastauksesi, niin saadaan tietoja verrattua. Kerron sitten sinulle, missä oikeasti mennään.
Maksaa AINA arvonlisäveron, ei myyjä. 3000 euron lisensissä tuota veroa on 540,98 euroa. Jos vaikkapa 8000 jäsentä on lisensin ostanut, niin valtio kerää vähän yli 4,3 miljoonaa euroa viivästyskorot, jotka jatkuvasti kasvavat korkoa korolle eli kaksinkertastavat korvaussumman melko nopeasti
Asiakas maksaa alvin, mutta MYYJÄ tilittää sen verottajalle. Jos jättää tilittämättä, niin myyjä vastaa myös seuraamuksista.
teille on vastaus uutena avauksena, kirj. nimimerkillä ALV-Jussukka.
Pääomaveroahan on ainakin osa "tuottoja" nostaneista maksaneet veroittajalle. Veroilmoitukseen on kirjoitettu muu pääomatulo kohtaan: Valuuttakauppa tuottoja Wincapitasta. Wincapitahan ei käynyt valuuttakauppaa, kuten on todettu. Onko veroittajaa huijattu ? Ilmoituksessa olisi siis pitänyt mainita: Valuuttakauppa tuottoja ulkopuolisista yhtiöistä jotka käyvät kauppaa Wincapitan myyntitulolla lisenssimyynnistä.
Silloin kun se vielä oli olemassa. Admin-Marco ohjeisti veroilmoitukseen, Valuuttakauppatuloa Wincapitasta. Ps. Terveiset Lempäälään Marco.
valuuttakaupan voitoista maksettu provisio ei ole valuuttakauppatuloa edes Wincapitalle, saatika sitten klubin jäsenelle. Sponsorin saama 20% osuus sponsoroidun tuotoista ei myöskään ole valuuttakauppatuloa, se on ansiotuloa.
Onko tämä se Hannun vanhempi veli Marco ? Myynyt omaisuutensa ja asuu vuokralla Lempäälässä ?