selkäsärky

hei! Olisiko kellään hyviä jumppavinkkejä? nyt rv 27 4 selkä ja hartiat aivan jumissa :/ otan jumppa/venyttely vinkkejä ilolla vastaan :)
3390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Täällä kans sama ongelma. Selkä tosi huonossa kunnossa ja viikkoja on 25 6. Ei oikein mitään pysty tekemään ilman että selkää alkaa vihloa. Voisiko tukivyö auttaa ja mistä niitä voisi ostaa?

Äänestä
  • Itse odotan kolmatta, ja ekasta en tukiliiviä käyttänyt, viimeinen kolmas meni tosi tuskallisesti, kun vauva oli iso, ja selkä oli todella kovilla. Tokasta ostin tukiliivin, ja käytin sitä jo 10-12 viikosta asti, selkä ei ollut ollenkaan kipeä. Tukiliivi tukee selkää, ja ns. kannattelee vatsaa kun se kasvaa. Ehkäisee myös raskausarpien syntyä, varsinkin jos hoikka :)Kovassa käytössä on tälläkin hetkellä ;) Suosittelen. Niitä saa hyvin varusteluista vauvan tarvike/vaate liikkeistä ja joistakin verkkokaupoista.

    Äänestä

Olen nyt raskaana viikolla 33. Viikolla 28 sain kyynärsauvat, koska selkäkipuni äityi niin voimakkaaksi, ettei kävely onnistunut (iskias). Sain silloin käyttööni terveyskeskuksesta tukiliivin myös. Nyt on pahin kipu hellittänyt ja en ole tarvinnut viikkoon keppejä :) En tiedä auttoiko liivit vai mikä, mutta tällaiset iskias-kivut saattavat helpottaa kohdun kasvun ja jne. myötä. Mutta asiani oli siis se, että jos budjettisi on tiukka, kannattaa ensin kysyä tukiliiviä terveyskeskuksesta. Liikkeissä ovat aika kalliita. Itse sain hyvän liivin lainaksi. Ja tässä vielä fysioterapeuttini neuvoma jumppaliike, tee sitä kivun sallimissa rajoissa. Eli mene lattialle nelinkontin ja venyttele selkääsi niinkuin kissa tekee, niin korkealle kaarella. Samalla kun venytät, muista jännittää vatsalihaksesi ja pitää tämä jännitys koko liikkeen ajan. Näin sinun oma "tukivyösi" vahvistuu samalla. Samalla liikkeella pystyt venyttämään myös hartioita ja selkää, kunhan vain pyöristät selkää eri lailla. En osaa oikein tätä selittää, mutta kun kokeilet, ymmärrät varmasti mitä tarkoitan. Hyviä vointeja sinulle ja toivottavasti sinulla ei tilanne pahennu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elomasu:) kirjoitti:

hei! Olisiko kellään hyviä jumppavinkkejä? nyt rv 27 4 selkä ja hartiat aivan jumissa :/ otan jumppa/venyttely vinkkejä ilolla vastaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu