En löydä

korvasieniä!!!

Olen ollut sienestyksestä innostunut vasta muutamia syksyjä. Metsässä olen kyllä paljon liikkunut, mutta kuvitellut inhoavani sieniä. No olin väärässä. Viime keväänä samoillessani metsissä, tai oikeammin hakkuualueilla, löysin muutaman korvasienen. Nyt olen könynnyt niitä samoja aukioita ja uusiakin, mutta ainuttakaan korvasientä en ole havainnut. Auttaako käynti optikolla, vai miten halvatussa te löydätte noita nappuloita? Olen varma, että viimevuonna raivatulla hiekkamaalla niitä sieniä on pakko olla, mutta ei. Vai vetäytyvätkö ne maahan aistiessaan minun tulevan. Ihan tosissaan, onko teillä antaa joku vinkki tämän lajikkeen löytymiseen!!!

5

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos ei ole satanut

      tai kosteutta ei riittävästi niin ei tuu murkkeleita. Sitten toinen juttu, hakkuuaukeille tulee korvasieniä yleensä 1-2 vuotta hakkuista ja ne tulevat sinne vain parina vuotena hakkuiden jälkeen.

    • Ei niitä oikein vielä ole, tänään löytyi vajaata 3 kiloa ja sai kyllä kävellä useemankin tovin. Aika kuivaa on, toivottavasti loppuviikolle luvattu sade parantaa tilannetta. Kannattaa katsella aukean ja metsän reunoilta, notkoista, risukasojen alta; sieltä missä maa on vähän kosteampaa. Nämäkin ns varmat paikat oli aika pintakuivia ja korvasieni tarvitsee vettä. Toivottavasti kuitenkin löytyy, on se tämän alkukesän ehdottomasti paras herkku :o)

      • löytyi, n.3l. keittämisen jälkeen. pieniä ja kuivia ne on täällä pohjois-uudellamaallakin. Sais sataa jospa vielä sitten nousisivat.


    • Korvis99

      tiedättekö paljonko niistä maksetaan nykyään esim.ravintoloissa?

      • Ruma mies

        "Auttaako käynti optikolla, vai miten halvatussa te löydätte noita nappuloita?"

        Ei auta, en ole minäkään tänä keväänä löytänyt.

        "Olen varma, että viimevuonna raivatulla hiekkamaalla niitä sieniä on pakko olla, mutta ei. Vai vetäytyvätkö ne maahan aistiessaan minun tulevan."

        Voivat vetäytyäkin. Ja lisäksi niillä on taito muuttua kuusenkävyiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe