Oleellinen kysymys

Haapavesirulez

Onko kukaan koskaan saannut selville, että mihin eskimot pyyhkivät takapuolensa? Lumeenko, kylmässä? Hylkeennahkakin parkkiintuu, sitä voi käyttää korkeintaan kerran eikä aina ole saatavilla. Entä onko kukaan koskaan saannut selville mihin beduiinit pyyhkivät takapuolensa? Tulikuumaan hiekkaanko? -polttaa rakkuloita. Vai onko niillä jonkinlainen kenkälusikan tyyppinen väline, jolla ne kaapivat? Vettä on juotavaksi eikä riitä hygienian hoitamiseen. Jos takapuolta ei pyyhi on tavara todennäköisesti aika epämiellyttävää kuumassa ilmanalassa.

4

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se oon silläälailla

      Jotta eskimot oottaa, jotta hieriäiset jäätyy, ja ne on heleppo karistaa poes. Mutta muslimit eivät välitä paskaakaan, jos perseessä on toukkia. Ja ne antaa kärpäsien syyvä enimmät roippeet.

      • IsänIsänIsänTytär

        Minun isäisäisäisävanhanaikainen isänisäni teki ainakin sillein , että ku se oli töissä jossain ihan oudossa , en tiiö missä, mut siel ei ollu veeseöt, mun isäisäisäisävanhanaikainen isänisäni ainakin kakko paljaaseen omaan käteensä ja heitti pois, joko lumeen tai puskeen, oli sitten talvi tai kesä.


      • Hexxxaaa
        IsänIsänIsänTytär kirjoitti:

        Minun isäisäisäisävanhanaikainen isänisäni teki ainakin sillein , että ku se oli töissä jossain ihan oudossa , en tiiö missä, mut siel ei ollu veeseöt, mun isäisäisäisävanhanaikainen isänisäni ainakin kakko paljaaseen omaan käteensä ja heitti pois, joko lumeen tai puskeen, oli sitten talvi tai kesä.

        Entäs ripuli? Käteen ja puskaan... no ehkä isoisänisän isäkin osasi käyttää puiden lehtiä.
        Mutta mihinkäs eläimet pyyhkii, kun niillä on sentään turkkia takapuolessakin? ;)
        Ne sitten tyytyväisenä nuolevat paikat puhtaiksi!

        Mielenkiintoinen aihe :D


    • rgrhdeayh

      mene kysymään nevalanmäen perhekodista johtajalta niin saat vastauksen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      192
      4435
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3170
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      31
      2884
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2766
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2753
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2615
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2351
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2119
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      108
      1272
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1128
    Aihe