E60:ssä ruostetta

Kurkkasinpa tänään auton alle ja ei juma... molempien lokasuojien alalaidassa oli selvät ruosteläikät! Siis alle vuoden ikäisessä E60:ssä! En olisi uskonut että tällaisessa asissa ottaisin ensimmäistä kertaa yhteyttä Laakkosen huoltoon. bmwgayowners-palstalla epäilivät että kyseessä olisi Venäjän tehtaalta tullut yksilö - onko se mahdollista?
131429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

mutta surkean huonot maalipinnat on uusissa olleet.

Äänestä
  • Suomeen tuotavat E60:t on tehty vuodesta 2007 Venäjällä.

    Äänestä

Kirjoitusta, jonka on tarkoitus aiheuttaa kiivaita reaktioita eli fleimejä, sanotaan trolliksi. Suomenkieliseksi vastineeksi on ehdotettu sanaa "vedätys". Yleensä trollaaja esittää jostakin kuumasta, kiistanalaisesta aiheesta äärimmäisen mielipiteen esittäen sen vastustajien kantaa halventaen, positiivisia argumentteja esittämättä. Usein trolli on tarkoituksellisen naiivi ja sisältää niin monta väärinkäsitystä tai vääristelyä, että liki jokaisen tekisi mieli oikaista edes osa - ja jos oikaisemiseen rupeaa, siitäpä tuleekin vuodatus. Trollaus on alkeellisimmillaan pelkkää häiriköintiä, johon halutaan muiden vastaavan tuohtuneina. Esimerkiksi sama sanoma saatetaan toistaa loputtomasti samoin sanoin. Trollaaja sitten naureskelee muiden reaktioille samaan tapaan kuin hiekkalaatikolla hiekkaa muiden päälle heittelevä pikkupoika. Trollaus voidaan pukea myös kysymyksen muotoon. Esimerkkinä voisi olla vaikkapa se, että joku kirjoittaa sci.lang-ryhmään kysymyksen muotoon puetun pyynnön kertoa, miksi englannin kieli on maailman kehittynein kieli; trollaavuutta korostaa, että ryhmän fakissa on selostus sellaisen kysymyksenasettelun harhaisuudesta. Esimerkein havainnollistettu kuvaus trollauksesta on artikkelissa Usenet fish tales -- how to avoid being trolled. Käytännössä trollausta voi olla äärimmäisen vaikea erottaa pelkästä syvästä tietämättömyydestä tai tyhmyydestä, joskin säännölliset trollaajat yleensä oppii tunnistamaan. Toisaalta se ei ole yleensä tarpeenkaan, koska kummassakin tapauksessa on yleensä fiksuinta olla välittämättä koko jutusta. Varo joutumasta koukkuun, "trollaantumasta". Enintään voi joskus julkisesti varoittaa muita trollaajiksi tietämistään kirjoittelijoista; ks. dokumentin Guide to Flaming kohtaa Trollshifting. Ei pidä provosoitua, vaikka provosoidaan. Ks. myös alt.troll FAQ ja alt.syntax.tactical FAQ. Alkujaan englannin sanaa troll ruvettiin käyttämään sen uistelemista tarkoittavan merkityksen pohjalta nyysislangissa viittaamaan kirjoitukseen, joka "kalastelee" fleimejä, tai tällaiseen kalasteluun toimintana. Ajatuksena oli, että trollaaja yrittää saada ihmisiä koukkuun eli kirjoittamaan kiivaita vastineita. Myöhemmin sana sekaantui skandinaavisperäiseen substantiiviin troll (vrt. sanaan trulli), ja ja nykyisin troll voi tarkoittaa myös ihmistä, joka trollaa.

Äänestä

maalaukset. Varsinkin juuri 5-sarjassa surkeata appelsiinipintaa.

Äänestä

Oikea bmw:n omistaja menee ja korjauttaa homman koritakuuseen.

Äänestä
  • jotta ruoste ei näy.

    Äänestä

Että on avuton provo. Täys luuseri olet.

Äänestä
  • mee muualle provoo! tääl pitää jutella bemuista eikä haukkuu!

    Äänestä

E60:n etulokasuojat ovat valmistettu alumiinistä. Ei Suomessa myydä mitään Venäjän E60:iä. Ne ovat kaikki valmistettu Saksan Dingolfingin tehtailla. Ks. http://www.bmwgroup.com/ ja löydä sieltä Production.

Äänestä
  • sitä silti ruosteeksi. Yksjasama miksi sanotaan.

    Äänestä

  • Olet kyllä väärässä, sillä Suomen 5-sarjalaiset tulee Venäjän tehtaalta.

    Äänestä

  • hapettuu. Moni sanoo kirjoitti:

    sitä silti ruosteeksi. Yksjasama miksi sanotaan.

    Ja höpöhöpö. Alumiinin hapettumista ei kutsuta ruostumiseksi. Alumiinin hapettuessa sen pinta tummuu. Ei muuta. Rauta taas ruostuu ja se syöpyy samalla. Raudan ruostuminen on myös hapettumista

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


2008 E60 kirjoitti:

Kurkkasinpa tänään auton alle ja ei juma... molempien lokasuojien alalaidassa oli selvät ruosteläikät! Siis alle vuoden ikäisessä E60:ssä! En olisi uskonut että tällaisessa asissa ottaisin ensimmäistä kertaa yhteyttä Laakkosen huoltoon. bmwgayowners-palstalla epäilivät että kyseessä olisi Venäjän tehtaalta tullut yksilö - onko se mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu