Eli olen nyt käymässä yhdeksättä kurssia, ja olen kyllä valinnut kaikki loputkin syventä siis 10,11,12, ja 13, mutta kuulin että itse YO-kirjoituksissa pääasialliset kurssit ovat vain 1-10 ja 11,12,13 olisivat vain näitä jokeritehtävä kursseja. Tavoitteeni olisi saada joku c-e matikan kirjoituksista, ja ollesani laiskan puoleinen luulen että ylimääräiset kurssit vain häiritsivät opiskeluani.
No vaikka en toivoton olekkaan matikassa, ka 8. Niin en silti usko kuuluvani siihen joukkoon joka tekee näitä jokeri-tehtäviä, joten onko tämä totta, että minun ei kannata valita näitä kolmea viimeistä vaan keskittyä niihen kymmeneen ekaan.
Pitkän matematiikan - vikat kurssit
Siitä mistä aita on matalin
2422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä se voi tulla helppokin tehtävä noista syventävistä kursseista, silloin harmittaa ettet saa sitä tehtyä. Ainakin jos E:tä tavoittelet niin ehdottomasti kursseille ! Toisaalta läpi pääset varmasti ilman syventäviäkin. :)
12 ja 13 kannattaa ehdottomasti käydä. 12 kurssista tulee usein jokin tosi helppo kaavaan sijotus ja 13 on hyödyllinen ku se auttaa ymmärtämään derivaattaa ja integraalii paremmin. Aika hassu haitari c-e :D