ALMERA 2.2 Di

Kokemuksia..

Kertokaapa kokemuksia Almera 2.2 di koneesta. Onko autossa erityisiä heikkoja kohtia? Jakopää ainakin ketjulla, joten ei hihna ongelmia. Entä kytkin, vaihdelaatikko, alusta yms. Yhtä-äkkiä tuntui ihan kivalta käteen eikä hinnat päätä huimaa.

2

1100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mansesta nääs

      Itselläni japsitekoinen diiseli 2001. kilsoja 330.000 Tuntuu laadukkaalta peliltä. normaalit huollot takuuaikana autokeskuksessa, sen jälkeen tutussa lähikorjaamossa. Varsinaisia heikkouksia ei ole ilmennyt, ilmamassamittari kerran vaihdettu.Ei kuluta öljyä, eikä tiputtele mitään alleen. Tutullani englannin Nissan jossa sähkö ym. vikoja reippaasti, joten suosittelen ehdottomasti japsia. viimeinen on vm. 01
      Tuulettajan remmi tosi ahtaassa paikassa ja jää helposi vaihtamatta, joten kannattaa tarkastaa.
      Käsijarrun vivut takana jumittuu helposti, joten joka huollossa reippaasti crc:tä niveliin niin eipä jumita.
      Kori ei näytä ruostuvan. Moottori laiska pienillä kierroksilla, mutta kun heität pienenpää silmään niin kyllä lähtee. Koska vaihtoarvo on enää jokunen tonni olen ajatellut ajaa autoni loppuun. se voi kyllä viedä aikaa!!

      • almeera

        omalla -02 almeralla ajettu nyt 230tkm, mun aikana n.5tkm eikä mitää huonoa sanomista löydy.
        heikot paikat taitaa olla ruiskutuspumpun sähkö vika?, ilmamassamittari, vaihdelaatikko ainakin englannin malleissa(itsellä pelaa ainakin vielä:D)ja kori ruostuu pohjan takaosasta ja peräluukusta.

        voimaakin saa helposti lastuttamalla tai itse bleedaamalla, autossa ei ole sähköistä ahtopaineen tunnistinta eli painetta voit nostaa mielesi mukaan esim 1.3baariin eikä auto lyö fuel-cuttia päälle :)
        tosin syötön lisääntyminen on hieman kysymysmerkki bleedauksessa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7553
    2. 105
      5553
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5037
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4426
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3150
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2823
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2344
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1956
    Aihe