Kauppalehti:
Asuntojen hintojen kehitystä kuvaavan "sikasyklin" aikanaan luonut valtiotieteen tohtori Pekka Korpinen arvioi, että asuntojen hinnat voivat pudota vielä jopa kolmanneksen. Korpisen sikasykli-malli ennakoi aikanaan hyvin 90-luvun laman hintaromahduksen.
Asuntomarkkinoita pitkään seurannutta Helsingin entistä apulaiskaupunginjohtaja Korpista haastateltiin MTV:n Huomenta Suomi -ohjelmassa. Korpisen mukaan pahimmassa tilanteessa ovat vanhat asunnot. Niiden hinnat voivat heilahdella paljonkin, koska niillä ei enää ole tuotantokustannuksia.
- Niitä (vanhoja asuntoja) myydään sillä hinnalla kuin kaupat syntyvät. Kun hinnat ovat nousseet liian korkeiksi, yleensä niiataan alaspäin, jopa alle tasapainotason, Korpinen linjaa.
Hänen arvionsa mukaan näissä asunnoissa ollaan vielä kuplan puolella.
- Jos oikein hyvä onni on, niin lasku pysähtyy tasapainoon, mikä on noin 10-15 prosenttia laskua hinnoissa. Jos käy, niin kuin yleensä käy, eli niiataan sinne toiselle puolelle tasapainoa, ennusteeni 20-30 prosentin laskusta voi toteutua.
Kiihtyneestä asuntokaupasta kertovia asunnonvälittäjiä Korpinen neuvoo kuuntelemaan kriitisellä korvalla. Kiinteistövälittäjät tekevät hänen mukaansa omaa bisnestä, eikä lasevilla markkinoilla kauppa käy.
- Se on yhtä luotettavaa tietoa kuin pörssivälittäjillä, jotka sanovat, että nyt on pohja, kaikki rahat pitää panna osakkeisiin. Osakekurssit ovat yrittäneet jo useampaa nousua tämän taantuman aikana ja nyt on taas käännytty alaspäin.
Sikasykli : 30 % romahdus
YES ALE ALKAA
4342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kauas asuntojen hinnat karkaavat. RRÄÄÄHÄHÄHÄHÄHÄHÄÄHÄHÄHÄHHÄHÄ!!!
otitko liian suuren lainan maksukykyysi nähden, vai pelottaako asuntojen hintojen lasku. Siihen on nyt vain parasta tottua. Tämä sujuu aivan suunnitelmien mukaan. omistusasunto myyty kuplahintaan ;)
Näitä purkuvalmiita 70-luvun lääviä kiihkossa ostavat ei huomio saneerausta. Jos läävää ei pilari sanerata. mene 300-1000/n saneeraukseen. Miten hyvin pitää hinta?
On helppo verrata pienen kerrostalohuoneiston kuukausikuluja siihen, mikä on vastaavan asunnon vuokra. Hinta määräytyy pitkälti sitä kautta. Pienten vanhojen kerrostaloasuntojen hinta romahtaa vain, jos uskovaiset mummot valtaavat vuokramarkkinat.