WinCapita-tutkintapyynnöille pantiin takaraja
Julkaistu 14.05.2009 13:57 (päivitetty 14:03)
Keskusrikospoliisi pyytää, että tutkintapyynnöt WinCapita-asiassa tehdään poliisille viimeistään kesäkuun puolivälissä.
Jutun syyttäjät ovat esittäneet toivomuksen, että yksilöidyt korvausvaatimukset tehtäisiin 15.6.2009 mennessä. Poliisin mukaan on mahdollista, että takarajan jälkeen esitettyjä vahingonkorvauksia ei voida ajaa syyttäjien toimesta.
Myöhemmin henkilön on itse ajettava vahingonkorvausvaateita ja muun muassa esitettävä näyttö vahingonkorvaukseen oikeuttavasta teosta.
WinCapitaa epäillään Suomen historian suurimmaksi huijaukseksi. Lähes 10 000 suomalaista sijoitti valuuttakaupalla rikastumista lupailleeseen klubiin noin 100 miljoonaa euroa.
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/arkistot/rikos/2009/05/878131
Ottakaas nyt viimeisetkin empijät loppukiri.
Tutkintapyynnöille takaraja
kiirettä pitää
131382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.poliisi.fi/poliisi/krp/home.nsf/pfbd/83888342C2EDF96AC22575B6003A9BA9?opendocument Määräaika WinCapita -tutkintapyynnöille ja vahingonkorvausvaateiden esittämiselle 15.6.2009 14.05.2009 Keskusrikospoliisi pyytää, että tutkintapyynnöt WinCapita -asiassa tehdään poliisille viimeistään 15.6.2009. Jutun syyttäjät ovat esittäneet toivomuksen, että henkilöt, jotka kokevat kärsineensä asiassa taloudellista vahinkoa, ilmoittavat poliisille yksilöidyt korvausvaatimuksensa 15.6.2009 mennessä. Jutun esitutkinnan ja mahdollisen syyteharkinnan aikana esitettyjen vaatimusten oikeellisuus tutkitaan. Myös epäiltyjen tulee voida ottaa kantaa vahingonkorvausten määrään ja sisältöön. 15.6.2009 jälkeen esitettyjä vahingonkorvauksia ei mahdollisesti voida ajaa syyttäjien toimesta. Tällöin vahingonkorvausvaateet jäävät henkilön itse ajettavaksi ja myös tarvittava näyttö vahingonkorvaukseen oikeuttavasta teosta on esitettävä itse sekä kohdennettava vahingonkorvaus oikealle taholle. Poliisi arvioi asianosaisen rikosoikeudellisen aseman esitutkinnassa tapauskohtaisesti. Vahingonkorvausvaatimus esitetään tutkintapyynnön tekemisen yhteydessä tehtävässä asianomistajakuulustelussa. Ohjeita rikosilmoituksen tekemisestä löytyy keskusrikospoliisin internet-sivuilta osoitteesta http://www.poliisi.fi/krp
hyvä juttu. Capitalaisille on annettu jo ihan tarpeeksi aikaa miettiä asioita. Jos nyt jättää rikosilmoituksen tekemättä, voi syyttää vain itseään.
Olipas hyvä juttu. Nyt loksahtaa monen capitaatin leuat, kun pitää tehdä ihan oma päätös. Testataan auktoriteettiuskoa, voiko siitä anopista oikeasti tehdä rikosilmon. Ja ne, jotka eivät tee mutta ovat hävinneet, ovat tuon ajankohdan jälkeen aikas yksin. Heitä on kustu silmään ja he ovat tyytyväisinä ottaneet sen osansa vastaan.
olemassa hyviä ennakkotapauksia, siviilikanteen ajaa läpi hujauksessa ja helposti. Aika ei siis lopu kesken, sitä on vielä vuosia. 1800 rikosilmoitusta viedään joka tapauksessa eteenpäin. Mihin asti sitten meneekään, Korkeimpaan Oikeuteen vai ei minnekään...?
Oikeuteen lähtemisen kynnys on varmasti kaikilla huomattavasti suurempi kuin rikosilmoituksen teko. Asia on niin, että nyt tai ei koskaan. Myöhemmin kynnys kasvaa ja "antaa olla" on helpompi vaihtoehto.
"siviilikanteen ajaa läpi hujauksessa ja helposti" Entä kustannukset? Jos kanne menee virallisen syyttäjän siivellä, homma tulee hoidettua taatusti edullisimmin. Kääkkänen taitaa nyt puhua joko lakimiesten tai sponsorien pussiin.
"Entä kustannukset? Jos kanne menee virallisen syyttäjän siivellä, homma tulee hoidettua taatusti edullisimmin. " Jos tuosta hyvän ennakkotapauksen saa, niin eipä tuo siivilikanteen nostaminen vaikea juttu ole ja hävinnyt osapuolihan siinä useimmiten tuomitaan maksaan voittajan oikeudenkäyntikulut. Joku vain esim. muutaman ihmisen kannetta ajava lakimies pystyy ainakin tutustumaan yksittäistapaukseen paremmin kuin näitä massakanteita ajava yleinen syyttäjä ja voipi löytää yksittäsitapauksessa asioita joista korvaussumma voi nousta isommaksi. Jos olisin klubiin kuulunut ja rahani menettänyt, niin varmasti hoitaisin asian siviilikanteena paremmin asiaani perehtyvän lakimiehen kautta kuin paria tuhatta vaatimusta köntässä käsittelevän yleisen syyttäjän.... Onneksi en tarvitse kumpaakaan
Harmi ettei esitutkintalain mukaan voi suoraan ilmoittaa että ne jotka eivät ole tehneet tutkintapyyntöä tullaan tutkimaan syylliseksiepäiltynä. Näinhän se kuitenkin tulee olemaan. Deadline on asetetttu. On jokaisen oma asia haluaako olla syytetty vai asianomistaja. Pelikortit on jaettu, panokset lienee kaikille selvät. Pelatkaa!
Luvattu uutinen tuli! Poliisi etsii enaa niita ketka omaan taskuun rahansa laittoi! Kirjoittavat mahdollisista oikeudenkaynneista, no kusettajat saa tuomionsa MUTTA Wincapita,rehelliset jasenet, saavat oikeutta! Pyytavat tutkinnonpyyntoa kohdentamaan johonkin, haluavat jasen nimia edelleenkin,tai siis kusettajien nimia. Huomautan nyt, saantojen mukaan toimineet jasenet eivat ole rikollisia! Olisivat voineeet aikarajaksi laittaa kyllakin vaikka toukokuun lopun, saisimme vauhtia vielakin enemman touhuun! Nyt , kiitos ahkerat capitan puolustajat ja asioiden eteen tekeville, alkaa tapahtumaan!!!!! Liekkimies
eok:n taholta tulee jokin uutinen. Kukaan ei ole puhunut, että krp antaa sen uutisen. Tietysti tässä voi taas yrittää väännellä sanomisiaan, mutta aika toivotontahan se on.
Kylla sielta eokostakin kuuluu viela lahiaikoina... Lukekaa uutisia on ollut mielestani monessa kirjoituksessa, Positiivisin uutinen krpn taholta tama oli mita ikina kuulunut...saat nahda viela... Liekkimies
Missä poliisin ilmoitus asiasta? Onko poliisin tiedotusvastuu annettu keltaiselle medialle? Ei oikein tunnu uskottavalta? Ei keltainen media aikarajoja sanele sen kummemmin kuin poliisikaan (tässä asiassa).
ainakin ensin krp:n tiedotteet ennen kuin keksit näitä juttuja, mistä ihmeestä olet sitä tiedotetta etsinyt, jos et kohdasta "Uutiset"?