pari päivää sitten olin femto laaser leikkauksessa ja välillä kun katsoo suoraan ja kääntää päätä tai kävelee niin silmän reunassa näkyy sellasta väreilyä,jos katsoo sivulle niin sellasta ei näy mutta suoraan katsoessa silmien reunassa joskus näkyy.
kuuluukohan asiaan ja meneekö ohi itsestään?
väreily silmän reunassa leikkauksen jälkeen
näkevä
5823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Samantapaista olen kuullut joillakin olleen leikkauksen jälkeen. Kertoisitko, millainen oli näkösi ennen leikkausta, likinäköisyyttä kenties. Itselläni tosi paljon ja mietin olisiko leikkaus kohdallani mahdollinen.
laserleikkaukseen
vähän päälle -5 oli molemmat silmät.näin muutaman päivän perusteella voin suositella leikkausta.nään jo paremmin kuin ennen laseilla vaikka olikin oikean vahvuiset.kipua en tuntenut oikeastaan milloinkaan muulloin kuin leikkauksessa kun silmän paine nostettiin,sillonkin hoitaja silitti lämpösellä kädellään kättäni ja selosti tapahtumia :).½-1 tunti leikkauksen jälkeen tuntu pistelyä silmissä kun verisuonia katkeili,molemmissa silmissä punaset läikät jotka vaalenee päivä päivältä. välillä vielä ohi menevää sumuisuutta kun on esimerkiksi vähän aikaa tietokoneella.pimeässä näkyy kaikkien valojen ympärillä sellanen valohuntusädekehä mutta muuten ei hämärä näkö ole huonontunu. tuo väreily silmän reunassa ei ole elohiiri.näkyy 1-3 sellasta pysty raitaa,täytyy soittaa ja kysyä leikkaavalta lääkäriltä tuosta kun sanottiin että saa soittaa ja kysyä ihan mitä vaan mikä vähänkään ihmetyttää tai vaivaa mieltä. leikkauksesta vasta 4 päivää joten eiköhän vielä parane nuokin vaivat.
Miksei kannata mennä? Onko huonoja kokemuksia? Niistä olisi kiva kuulla.
Voi olla elohiiri, itsellänikin tuntui alussa hieman samalta. Muutenkin huono juttu.