Sivunumeroinnin paikka vaaka-sivulla

ylämummo123

Ongelma word-tiedoston sivunumeroinnissa/ylätunnisteessa. Pystysuuntaisessa sivussa liitteen numerointi on oikeassa yläkulmassa. Kun sivu sisällön koon vuoksi on käännetty vaakaan, liitenumero on edelleen oikeassa yläkulmassa. MUTTA kun asiakirjan kansittaa, sivunumerointi jää kirjansivun sisäreunaan. Miten liitteen numeroinnin saa käännettyä vaakasivulla oikeaan alareunaan pystyyn, jotta kansituksessa kaikissa, sekä pysty- että vaakasivuissa, numerointi on samassa oikeassa yläkulmassa? Olisin kiitollinen avusta!

6

1753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muistellen

      Suuunnilleen näin pitäisi onnistua: Lisää osanvaihto ennen niitä vaakasivuja. Poista linkitä edelliseen sekä ylä- että alatunnisteesta. Lisää sivunumero liiteosan alatunisteeseen. Voi olla, että joudut poistamaan vielä sivunumeroita osien väärästä kohdasta. Kirjoitin ulkomuistista, mutta kokeilemalla löydät oikean mentelmän.

    • ylämummo123

      Onnistuin ohjeiden mukaan ja sittenhän se sivunumero on toki oikeassa kulmassa, mutta se jää vaakasuuntaisesti, kuten on sivukin. Se sivunumero pitäisi saada (vaakasuuntaisessa sivussa) pystyyn oikeaan sivureunaan. Voiko sivun sisällön "lukita", että kun kääntää sivun vaa`asta pystyyn, jäisi silloi tekstikin pystyyn? Tällöin sivunumero saisi olla ylätunnisteessa eikä sitä tarvitsisi käännellä.

      • ehdotelma

        Laita ne sivunumerot tekstikehykseen, niin voit kääntää tekstin suuntaa kehyksen sisällä.


      • ylämummo123
        ehdotelma kirjoitti:

        Laita ne sivunumerot tekstikehykseen, niin voit kääntää tekstin suuntaa kehyksen sisällä.

        Kiitos, tämä homma toimi. Vaikka aikamoinen vaiva piti nähdä.. on tämä tietotekniikka kätevää.


    • dfhjhxfg

      Mikä on tekstikehys? Eli miten tuo viimeinen ehdotelma toimii? Saman asian parissa pähkäilevä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      376
      12497
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      266
      5478
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      221
      3993
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      240
      2859
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      18
      2030
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1874
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      166
      934
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      905
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      812
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      766
    Aihe