Onko 18-vuotias, naimisissa oleva, mies työssä käyvä jne. TEINIÄITI????
En ainakaan pidä itteeni teininä, oon (vaikka ite sanonkin) paljon fiksumpi ikäiseni kuin monet ikäiseni!
ps. tiiän kyllä sen fourTEEN, fifTEEN, SixTEEN, sevenTEEN, eighTEEn, nineTEEN jutun...
En ainakaan pidä itteeni teininä, oon (vaikka ite sanonkin) paljon fiksumpi ikäiseni kuin monet ikäiseni!
ps. tiiän kyllä sen fourTEEN, fifTEEN, SixTEEN, sevenTEEN, eighTEEn, nineTEEN jutun...
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olet teiniäiti.
Mielestäni kaikki alle 25-vuotiaat ovat.
Ja mun mielest kaikki yli 30-vuotiaat on vanhoja äitejä! Ne työntää lastenvaunuja rasvaisine hiuksineen, ilmeettömine naamoineen ja ovat viel "kauniin" ylipainon raskausaikana tai sitä ennen saaneita! Kadehditte nuoria kauniita, solakoita, elinvoimaisia, jaksavia nuoria äitejä, joiden omatkaan vanhemmat eivät makaa vuodeosastolla!!!!
Ainakin mun ja mun kaveripiirin mielest tollaset vanhat äidit on tosi naurettavan näkösiä, ihan huvittaa, kun taas nuoret, solakat äidit ovat kadehdittavia!!! Monesti pitää ajatella, kun vanhan äidin näkee, onko toi mummu vai todellakin äiti??????? Naiset on tarkotettu tekemään lapset "nuorina" eli 20 molemmin puolin, 18-22 vuotiaina about. Vai mitä teille kertoo se, et hedelmällisyys laskee 25-vuoden jälkeen?? Ja mistähän johtuu Suomen lapsimäärän vähentyminen, siitä, et lapsia aletaan yrittämään yli 30- vuotiaana, sit niitä ei välttämättä enää saadakkaan!! Tai sit itketään, kun ei meinaa tärpätä, vaik yli vuoden yritetään.... Tai sit ikä painaa päälle, et eka raskaus ja vauvan hoito oli niin kauheita ettei haluta enää lisää lapsia tai sit ei enää saada lapsia, aika käy vähiin.... Riskit suurenee... Siis missähän iässä luoja on alunperin tarkoittanut lapset tehtäväksi?? Ennen kuin rahan ja kunnian ensisijainen tärkeys astui ihmisten elämään.. Toisaalta en kyll ymmärrä sitä, mix tehdä lapsia 14-vuotiaanakaan, paitsi et tietenkin vanhingon sattuessa ymmärrän täysin niit jotka pitävät lapsen!! Onnea kaikille nuorille äideille!!! Pidetään yhtä!!! =)
Ylipaino ei todellakaan johdu kaikilla lapsista... syitä ylipainoon on todellakin muitakin kuin ne lapset. Ja mielestäni hiukset rasvoittuvat myös teiniäideillä, koska olen parturi-kampaaja, on siitä jotain havaintoakin! Ja edelleen; et voi mistään tietää oletko kykenevä saamaan lapsia vai et, ennenkuin yrität. Tunnen monia ihmisiä, jotka eivät ole kolmeakymmentä, eivätkä tule koskaan saamaan omia lapsia. Haluatkos tietää teiniäitien huonoja puolia...????? Voin kyllä kertoa niistä, jos et ole sattunut jo lukemaan. Anna aikuisten ihmisten hoitaa omat asiansa, äläkä hyökkää niitä vastaan. Näin pääset paljon helpommalla!
just täällä joku terveysalan ihminen kirjotteli että hänelle on koulussa opetettu, että sopiva lastentekoikä naiselle olis 23-30 vuotta... Tiedäppä sitten mikä se oikee ikä on ;) Ehkä kuitenkin uskoisin ennemmin alan koulua käynyttä, kuin jotakuta asiasta vähemmän tietävää.
Mitä mä oon kuullu ja lukenu niin se on 17-30...
Kyl se alkaa nuorempana mitä se koululääkäri on kertonut.. Eihän toi nyt mitään pilkuntarkkaa oo.. Mut mä olen tota mieltä..
Mistäs koululääkäristä sä puhut? Mun mielestä se henkilö oli kätilö. Niin mielipiteisiin en nimenomaan luota vaan ammatti-ihmisen sanaan ;)
Eikun sähän sanoit et sun kaverille oli koulussa joku lääkäri sanonu jotain..?..No toi on niin typerä väittelyn aihe muutenkin.. Niistä varmasti lääkäritkin sanoo eri lukuja..
Siis en itse ole äiti, mut onnee nuorille ja "nuorille" äideille!!! =)
En minäkään ole äiti ja vasta 21-vuotias, mutta elämää nähnyt ja Suomesta pois muuttanut.
En voisi kuvitellakaan, että minä vielä äidiksi ryhtyisin. Ennemmin olen se vanha äiti, mutta ehdottomasti hehkeä sellainen.
Viisi vuotta vanhempi mieheni jo vauvaa odottaisi, mutta kaikki aikanaan ja maisterinpaperit ensin käteen.
et sinä ole vaikka oletkin viellä sutkot nuori...mutta älä tee mitään harkitsematonta...tärkeintä on rakkaus...ei ikä...
oot täysikänen ja naimisissa yms. mun mielestä on ihan naurettavaa ainakin toi että alle 25v ois viel teiniäiti, ihan miten vaan jos joku haluaa odottaa yli 30 asti mut mun mielestä 18v ihminen jolla on työpaikka ja asiat muutenkin kunnossa, on ihan hyvä aika saada lapsi.mun mielestä siinä ei ole mitään teiniä.=)
Minusta on jokaisen oma asia, tunteeko itsensä teiniksi vai ei...
Se on niin paljon persoonasta kiinni.
Joku voi olla valmis lapsen saantiin 18 weenä, kun taas joku ei ole valmis äidiksi vielä
25-vuotiaanakaan. Ei se iästä kiinni ole, vaan siitä, on kypsä ja vastuuntuntoinen hoitamaan lasta.
Ja tämä toteamus tuli sitten peruskoulun lopettavalta 16-vuotiaalta tyttöseltä, joka ei tunne olevansa tavallinen teini, vaan vähän ikäisiään kypsempi.. ei kuitenkaan äidiksi valmis, vaikka vauvoja rakastaakin... /:) kommentoikaa!
No 18vuotias ihminen on aikuinen.. mutta teini käsittää kaikki alle 20vuotiaat.. Sanosin että olet nuori Äiti.. jos se kuulostaa paremmalta..Itse olen 19v ja olen tulossa Isäksi.. Olen nuori Isä..
18-vuotias on täysi-ikäinen, mutta ei vielä aikuinen. Oli sitten miten kypsä ikäisekseen tahansa.