Stihl-sahojen heikko kohta

Tankkien korkit. Hatarista osista tehty, joten kulutustavaraa ovat. Bensatankin korkki varsinkin, joka on kuin tarjolla tönäisyille. Puukuorman mukana, traktorin perässä, pitäisi MS 260 saada kulkemaan. Laitoin kuorman päälle, kuten vanhan Stilin kai 20 vuotta, ja perille päästessäni oli bensat pihalla. Katselin kaupassa, että Hukuissa on asialliset nailonkorkit. Jokin kotelo tms. pitää kehitellä.
3947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

260 stillin korkki ei ole heikko eikä hatara. Se on altis käyttövirheille. Jos sen sulkee väärin tai huolimattomasti käy kuten kerroit. Itellä on myös lyönyt muutaman kerran nesteet syliin. Ei kannata sen vuoksi sahaa vaihtaa kannattaa mieluumin opetella sulkemaan se kunnolla. 260 on muuten hyvä saha mutta on hiukan juoppo.

Äänestä
  • Korkki vain osui traktorin heilahtaessa johonkin, ja hentorakenteisena hajosi. Kyllä Huskussa olisi samanlainen korkki, mutta tietävät tuon ongelman. Kätevä korkki käyttää, mutta herkkä hajoamaan. En minä sahaa tuon takia vaihda. Kehittelen jonkin laatikon tms. sahan kuljeukseen.

    Äänestä

  • Kyllä se jää helposti auki. Näyttää ja tuntuu, että olis kiinni, mutta ei ole. Kiertyy muka tiukalle, mutta ei olekaan ihan jengoilla. Kun sen avaa, niin korkki naksahtaa auki ihan kuin normaalistikin. Allekirjoitan korkin taipumuksen käyttövirheelle. Kerran pari on osunut omallekin kohdalle. Eri saha, mutta samat korkit. Ennen kuin lähtisin askartelemaan mitään omia virityksiä, niin kattelisin hetken. Jos korkki ei enää vuoda niin se oli vaan väärin kiinni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pera kirjoitti:

Tankkien korkit. Hatarista osista tehty, joten kulutustavaraa ovat. Bensatankin korkki varsinkin, joka on kuin tarjolla tönäisyille. Puukuorman mukana, traktorin perässä, pitäisi MS 260 saada kulkemaan. Laitoin kuorman päälle, kuten vanhan Stilin kai 20 vuotta, ja perille päästessäni oli bensat pihalla. Katselin kaupassa, että Hukuissa on asialliset nailonkorkit. Jokin kotelo tms. pitää kehitellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu