Miksi uskovaisten piirissä yhä kielletään homojen oikeus parisuhteeseen ja rakkauteen? Joutuu salailemaan ja piilottelemaan. Se on hävettävää ja loukkaavaa. (Naisilla tämä vähän helpommpaa tosin.)
Kun meillä Suomessakin on jo kymmenen vuotta syrjintä ollut laitonta, niin meikäläisyydessäkin pitäis alkaa puhumaan homoseksuaalien tasavertaisuudesta.
Minunkin oikeus saada elämänkumppani!
Yksi meistä ja vl
13747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vain omana tietonasi... Eläkkytteleä sitä muille tyrkyttele... Synti mikä synti...
Homoseksuaalisuus tai heterous ei ole ihmisen itsensä valittavissa. Se on synnynnäinen asia kuten silmien väri. Se millainen seksuaalinen suuntautminen ihmiselle tulee, muotoutuu muutaman viikon ikäiselle sikiölle äidin vatsassa. Ihmisen syntymän jälkeen sitä ei voi muuttaa. On tietysti aivan selvää, etät oikeus elämänkumppaniin koskee sekä heteroita että homoja. Jumala sanoi: Ihmisen ei ole hyvä olla yksin. Ota selvää asioista ennen kuin sekoilet täällä please.
Enään kelpaakkaan muokkaamaan ihmistä, nyt se on kuulemma syntymä lahjaksi annettua;; Synnyttäissä saamme hyvän ja puhtaan omantunnon... Eikä siihen liity HOMOUS...
Tuo on oikeaa tietoa. Lääketiede on tämän tutkinut.Tutkimusten mukaan joka kymmenes meistä on enemmän tai vähemmän homoja. Monet homot ovat naimisissa, sillä vain heteromalli on ollut mahdollinen ja oma suuntautuminen on pitänyt piilottaa. Heillä voi olla paljon lapsiakin. Homoseksuaali ei tietenkään voi suuntautumiselleen mitään. Kaikissa kristillisissä ryhmissäkin on homoja. Aivan varmasti.
Näinhän se on...Perinteinen malli on vaatinut, että perhe muodostuu miehestä, vaimosta ja lapsista. Tätä mallia noudattaa suurin osa ihmisistä, mutta myös monet homot, jotka eivät halua tulla esille poikkeavina. Heillä ei ole ollut muuta mahdollisuutta. Tilanne on tietysti aviopuolisolle hankala, jos se tulee hänelle ilmi yllätyksenä. Jos pariskunta itse on asian kanssa sinut eikä asiaa ole salattu toiselta avioon mennessä, mikäpä siinä. Ihmisarvo on joka tapauksessa kaikilla, ja pitäisi olla myös samat oikeudet, kuten elämänkumppani ja lapset.
Joo, minä tunnen useammankin perheellisen homoseksuaalin ja useilla näistä on lapsia.Itse en misäsän tapauksessa aio avioitua naisen kanssa. Elän ehkä läpi elämäni yksin... mutta jos sattuisi se ihana ihminen tulemaan vastaan ja meillä synkkaisi, en panisi hanttiin. Uskovaiset ei hyväksy miestenvälisiä rekisteröityjä parisuhteita mutta minusta se on OK.
Kirjoitat: "On tietysti aivan selvää, etät oikeus elämänkumppaniin koskee sekä heteroita että homoja. Jumala sanoi: Ihmisen ei ole hyvä olla yksin." Aivan oikein, nimittäin homo mies voi avioitua eli pariutua naisen kanssa ja lesbo nainen miehen kanssa. Miesten kanssa makaajat Jumala tuomitsee vai miten se oli? En muista Raamatun kohtaa, mutta noinhan siellä sanotaan. Homous on synnynnäistä, mutta miesten kanssa makaaminen (nainen naisen kanssa) on Jumalan sanan vastaista.
Perää on myös siinä, että pahimmat homofobistit ja -vihaavat ovat juuri niitä, jotka alitajuisesti itse pelkäävät olevansa homoja, tai tuntevat vetoa samaa sukupuolta kohtaan. Kahden aikuisen ihmisen välinen rakkaus ei voi olla koskaan väärin, eikä se ole keneltäkään pois.
Kukkoa ala nokkimaan, saat vielä nokallesi...
suomalaisessa yhteiskunnassa. Seurakunnassa homoihin suhtaudutaan Jumalan sanan mukaan, miehimyksen ja naisimukset eivä't voi periä paikkaa Jumalan Valtakunnassa. 9 Minä kirjoitin teille kirjeessäni, ettette seurustelisi huorintekijäin kanssa; 10 en tarkoittanut yleensä tämän maailman huorintekijöitä tai ahneita tai anastajia tai epäjumalanpalvelijoita, sillä silloinhan teidän täytyisi lähteä pois maailmasta. 11 Vaan minä kirjoitin teille, että jos joku, jota kutsutaan veljeksi, on huorintekijä tai ahne tai epäjumalanpalvelija tai pilkkaaja tai juomari tai anastaja, te ette seurustelisi ettekä söisikään semmoisen kanssa. 12 Sillä onko minun asiani tuomita niitä, jotka ovat ulkopuolella? Ettekö tekin tuomitse vain niitä, jotka ovat sisäpuolella? 13 Mutta ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha." Suom,alaisessa yhteiskunnassa homot voi melskata ihan vapaasti, MUTTA Kiristuksen seurakunnassa ei sillä siellä totellaan Jumalan SANAA.
Jätä se ruskea reikä rauhaan. Sinne EI pidä työntää mitään peräpuikkoa isompaa.
Täältä voi lukea: http://freepathways.wordpress.com/2009/04/21/homoseksuaali-ja-vanhoillislestadiolainen/
Tuosta edeltä varmaankin pääset siihen käsitykseen mitä vl-lät / uskovaiset ovat homoista mieltä. :( Sinun kannattaakin pohtia vakavasti, mitä sellaista uskonto / vl-liike antaa sinulle, että sinun kannattaa luopua ihmisoikeuksistasi, ts. tarpeestasi saada puoliso. Onko hinta vl-liikeeseen kuulumisesta sinulle liian iso? Vai voisitko ajatella elämää vl-liikkeen ulkopuolella? Itse en ole homo, mutta myötätuntoni on ehdottomasti sinun puolellasi! Toivottavasti yhteiskunta puuttuu uskontojen / kirkon homojen syrjintään mahdollisimman pian.