http://elisa.net/uutiset/talous/?id=45042464 : "Pyrimme siihen, että neuvotteluilla ei ole vaikutusta toimintaamme" Eli suomennettuna: eiköhän viikon-parin viikon päästä henkilöstö aloita lakon, ja lentoja perutaan!? Vittu :( Olis pitäny taas maksaa enemmän ja oikeasti päästä lomalla lomalle! Blue1 käy parhaillaan yt-neuvotteluja. Maanantaina alkaneiden neuvottelujen piirissä on koko henkilökunta eli noin 450 työntekijää, joista valtaosa työskentelee Helsingissä. Viestintäjohtaja Tom Christides sanoo, että neuvotteluista pyritään selviämään lomautuksilla, mutta myös irtisanomiset saattavat tulla kyseeseen. Christides ei määrittele tarkemmin esimerkiksi lomautusten mahdollista kestoa. Yt-neuvottelut koskevat noin 110:tä lentäjää, 90:tä tekniikassa työskentelevää ja 150:tä matkustamohenkilökuntaan kuuluvaa. Loput työskentelevät hallinnossa ja johdossa. - Pyrimme siihen, että neuvotteluilla ei ole vaikutusta toimintaamme, Christides sanoo. Viestintäjohtajan mukaan säästökuurin taustalla ovat muun muassa matkustajamäärien vähentyminen sekä yhtiön taloudelliset näkymät, minkä takia toimintaa sopeutetaan kysyntää vastaavaksi.
Blue1 yt-neuvottelut
2
961
Vastaukset
- asiantuntijoiden mukaan
"eiköhän viikon-parin viikon päästä henkilöstö aloita lakon, ja lentoja perutaan!?" Ihan varmasti joo, milloin menee knnkurssiin? Mikään firmahan ei koskaan ennen tätä ole käynyt YT-neuvotteluja.
- suomennos...
"Eli suomennettuna: eiköhän viikon-parin viikon päästä henkilöstö aloita lakon, ja lentoja perutaan!? Vittu :( Olis pitäny taas maksaa enemmän ja oikeasti päästä lomalla lomalle!" Kohtuu pitkälle viety ajatusketju... :D Melkoiset suomennustaidot. Millekäs firmalle ajattelit maksaa enemmän jolla EI ole yt-neuvottelut ja säästötoimet päällä? Niitä ei tällä hetkellä ole... Vähemmän sen sijaan olisit voinut maksaa sillä halpalentöyhtiöillä menee hyvin. PS. Blue1 tarjoaa tällä hetkellä 'lomaturvaa' jolloin pääset reissuun halvemmalla sitten kun teikäläiselle iskee ne YT:t ja jäät kortistoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1473252- 2232995
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791966Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va781592Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391437- 481148
- 991041
- 1191014
- 58978
- 12913