uima-altaan veden lämmitys

viluvesi

Onko kenelläkään tietoa noista uima-altaan aurinkokeräimistä. Uima-altaita myyvät yritykset kyllä niitä mainostavat,mutta mistä niitä saa IHAN OIKEASTI OSTAA JA SELVILLÄ SUOMENKIELISILLÄ ohjeilla. Altaan koko 3,5x 0,9....jos jollakin on aurinkokerääjä altaassa,niin voikko kertoa mistä hankittu/kokemuksia "systeemistä"

8

14753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on käytössä

      Moikka! Meillä on allas 6 x 3 ja aurinkopaneelilla lämpiää. Mieheni teki itse ja muutaman vuoden käytön jälkeen voi sanoa, että kyllä toimii ja pidentää uimakautta mukavasti. Haluatko teko-ohjeita vai haetko nimenomaan valmista systeemiä?

      • viluvesi

        Kiva kuulla,että lämmitys onnistuu auringon voimalla.Halvaksi tulee verrattuna sähkö tai halkolämmitykseen... Viime kesä oli ainakin täällä Länsi-Suomessa niin perseestä,että eipä tuo vesi oikein lämmennyt koko kesänä ja uintiaika oli kyllä hirveen lyhyt,jotes pakkio saada vesi lämpeemään ja mahdollisimman halvalla... Itse asiassa SUOMENKIELISET teko-ohjeet hakusessa. Jos "vähääkään" ymmärrän noista englanninkielisistä ohjeista,niin "tee se itse" systeemi ei vaaadi kauheaa ydinfysiikkaa. Valmis paketti on tietysti ok,mutta hinnat ovat aikas hulppeita. Oliko sulla jotakin osoitteita mistä noita ohjeita sais ?


      • Apua kaipaava henk.

        Meillä on tommone 4,8 m halkasialtaa onleva uima allas ja vettä on 10 000 litraa. Satuin lukemaan että miehesi on tehnyt jonkun omatekoisen systeemin haluaisin mielelläni kuulla siitä lisää kun tuo aurinkopaneeli homma maksaa nii paljon.


    • lämmittää

      Meillä 4x8 ovaali 150cm syvä allas lämpiää aurinkokeräimillä. 12kpl paneeleja etelärinteessä lämmitti altaan viikossa 6C -> 18C. Tällä hetkelläkin täällä pääkaupunkiseudulla ilman lämpötila on pyörinyt noin 10-15C, mutta altaassa oli toissailtana 19C. Eli aurinkokeräimet todella toimii! Vuosi sitten vappuna allas 21C ja 6.6.08 30C. Vaatii kyllä päällensä peitteen. Meillä kelattava kelluva peite altaan päällä estämässä lämmön haihtumista. Keräimet itsessäänhän on vain ohuita mustia muovisäiliöitä, joiden kautta vesi kiertää. Meilläkin vain osa pumpun kierrättämästä vedestä ohjataan venttiileillä paneeleihin. Varmasti onnistuu tekemään vaikka itse, esim. mustasta vesiputkesta. Meidän paneelit on reilun sentin paksuja ja n.80x140cm. Kestävät pakkasta ja ylikävelyäkin. Googleta "oku aurinkokeräimet". Suosittelen!!!

      • lämpiää

        tehokkaasti. Eilen alettiin lämmittämään n. 17c ja lämmitettiin n. 7h ja tänään
        jatkettiin lämmitystä n.6h....allasmittari näytti 35...Eipä taida viitsiä enää lämmittää, joutuu muutoin ruveta jäähdyttää..............kohta pulahdetaan..lämpimiä uima kelejä


      • täystuho
        lämpiää kirjoitti:

        tehokkaasti. Eilen alettiin lämmittämään n. 17c ja lämmitettiin n. 7h ja tänään
        jatkettiin lämmitystä n.6h....allasmittari näytti 35...Eipä taida viitsiä enää lämmittää, joutuu muutoin ruveta jäähdyttää..............kohta pulahdetaan..lämpimiä uima kelejä

        millainen puulämmitys teillä on altaassa?omatekoinen vai ostettu?me hankimme Ala-peitteeltä kiramin valmistaman puulämmittimen ja ehdimme lämmittää sillä pari viikkoa ihan moitteettomasti, kunnes tänään laitoin tulet pesään ennen kuin käynnistin vesipumpun ja lämmitin tuhoutui kyllä ihan täysin.putket ym sisällä oli alumiinia ja ne ehti sulaa mössöksi muutamassa hetkessä!!
        kiramilta kerrottiin että näin on käynyt satoja kertoja kylpytynnyrien lämmittäjille joten he ovat ostaneet uuden koska korjaaminen on mahdotonta.Meillä ei ole varaa laittaa uutta 1400 euroa joten olemme sen verran köyhempiä jo nyt eikä enää ole lämmitintä.ainoa pelastus olisi jos lämmittimen voisi jotenkin muuttaa uudenlaiseksi joten jos olette itse tehneet lämmittimen niin olisin todella kiitollinen rakennusohjeista!!!!


    • HEPPPP
    • pitäny

      yhdes nurkas styroxin pääl nuotioo, on siin sit saanu ain käydä lämmittelemäs, kuki voorollas..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      5
      2945
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      119
      2889
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2704
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      45
      2578
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      79
      2434
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      41
      2364
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2274
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      80
      1922
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      197
      1786
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1695
    Aihe