Kumpi siis on helpompaa? Pitääkö skikkausta harrastaa aina sauvojen kera? Rulliksilla meno onnistuu ilman! Millaiset kengät valitsen skikkaukseen? Mistä saa Hesasta skiket?
Skikkaus vai rullailu?
8
1290
Vastaukset
- Testailtu on
Kyllä rullaluitelu on periaatteessa helpompaa. Itse vaihdoin rullaluistimet Skikeihin sen vuoksi ettei rullisten kanssa yläroppa saa tarpeeksi rääkkiä. Rullaluistimilla tuppaa tuo vauhti olemaan aika hurja verrattuna Skikeihin. Tuntuu turvallisemmalta vetää Skikeillä kun 17 km/h riittää jo todella tehokkaaseen kuntoiluun. Jarruthan noissa Skikeissä on todella tehokkaat ja niiden käyttö on helpompaa kuin rullaluistimissa. Skikeillä on aika ketistä vetää ilman sauvoja. Jouduin kerran sauvarikon vuoksi kihnuttamaan kotiin 20 km ilman sauvoja, en voi suositella kenellekään. Skikeihin sopii hyvin mitkä tahansa jäykkäpohjaiset mukavat kengät: pyöräilykengät, hiihtomonot tai vaelluskengät esimerkiksi. Hiihtipä tuo laitapuolen viime kesänä kulkija ihan normi lekkareilla Suomen läpi. Jos taas haet kuntoilulta kovaa vauhtia ja tykkäät vetää pitkiä lenkkejä rullaluistimet on sun valinta.
- on ihan p****stä
Skiket on aivan romurautaa, painavat jäykät rimpulat. Kokeile Powerslideä, sen jälkeen et edes kuse Skiken suuntaan.
- on paskat
on ihan p****stä kirjoitti:
Skiket on aivan romurautaa, painavat jäykät rimpulat. Kokeile Powerslideä, sen jälkeen et edes kuse Skiken suuntaan.
Powervimpulat on henganvaaralliset paskaläjät. Ei ole toimvia jarruja.
- jts-1
on paskat kirjoitti:
Powervimpulat on henganvaaralliset paskaläjät. Ei ole toimvia jarruja.
- Hengen vaara!!!
jts-1 kirjoitti:
Näkyykin videossa selvästi kuinka Powersliden "jarrulla" (heh vitsi!) ei tahdo saada vauhtia pois edes kävelyvauhdista, puhumattakaan äkkitilanteesta. Videosta puuttui myös ainoa tehokas tapa jaruttaa Powerslidella, eli mehalleen X-asentoon asvaltille tai törmätä valotolppaan.
- mjk
Esim. varuste.net. Niillä on verkkosivujen lisäksi iso myymälä tuolla kehä I varrella Konalassa päin. Lenkkikengät on OK, tosin jos on neutraali jalka (tyypiltään omaa kapean jalan ja korkea holvikaari), niin ne voi olla vähän epävakaat skikkailussa ja puolikorkeat nilkkaa tukevat on silloin paremmat, pronaatiotuelliset (sisäsyrjällä ylimääräinen tuki) lenkkarit on sen sijaan aina vakaat, mutta jos neutraali jalka, niin ne voi aiheuttaa taasen jalkavaivoja.
- slayer666
eikö tämä oo niinku hiihtoon liittyvä keskustelupalsta? Ja silti puhutaan skikeistä ja rullaluistimista.. Ite suosittelisisn näitä rullasuksia.. Ne maksaa vähemmän ja NE MUISTUTTAA OIKEASTI OIKEITA SUKSIA..
- somebodyy
Oletko ajatellut rullasuksia?? Niillä on helppo mennä ja vauhti on sopiva, jarruja ei tietysti ole, mutta eikai se haittaa. :D Hiljentää vain vauhtia vähitellen :) Ja kaiken lisäksi niillähän on hyvä mennä myös ilman sauvoja ;P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman501683Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761375- 351237
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊891134Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1591017- 891006
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee198964Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20881Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?71874- 82841