Postilaatikon paikka

naapurin postilaatikkoneuroosi

Omkos kellekään tullut jälikäteen riitaa yhteisesti sovitusta postilaatikon paikasta naapurin kanssa? Täällä hermo menee. Meillä naapurin kanssa raja-aitana pienen pätkää heidän tiilimuurinsa joka rakennettu rajalle, rakensimme oamlle tontillemme talon ja kysyimme sopiiko heille jos kiinnitämme postilaatikon muuriin meidän puolellemme, no problem, vastasivat naapurit. Nyt kun laatikon kiinnityksestä on kulunut kohta vuosi käyvät mamma ja pahvero räyhäämässä jatkuvasti siitä miten heille ei tule kaikki ilmaislehdet ja sanomalehtikin joskus jäänyt tulematta ja syy meidän postilaatikon, viimeksi aamusella rouva kävi meuhkaamassa ovellamme miten hän tarvitsee ilmaislehtiä jotta voisi löytää ysikymppiselle äidilleen edullisen imurin!!!! Ja että olen niin itsekäs kun en suostu siirtämään laatikkoamme muualle, pariskunnalla on useampi mersu ja muitakin autoja neljän auton tallissaan, hulppea talo eli pikkurahan puutetta ei lienee ole, sen sijaan pakottava tarve ostaa muorille halpa imuri ilmaisjakelulehden ohjaamana, hei haloo...Olemme pyytäneet että olisivat jakeluun yheydessä jos lehtiä ei tule, ovat kuulemma olleet ja sieltä vastattiin että lehdet on jaettu. Todellinen syy lienee se että heille jaetaan posti postiluukusta sisään, kaikille muille täällä postilaatikkoon, ja ilmaisjakelijat eivät jaksa aina käpsytellä ovelle asti. Laatikossamme on talomme numero, nimemme ja rakennusvirastosta olemme jupakan alkaessa selvittäneet että laatikon paikka on laillinen. Meinas männä viikolla hihat palaa meikäläiseltäkin kun naapurin isäntä soitti aamusella ovikelloa pora ja vatupassi kädessään ja ilmoitti nyt siirtävänsä postilaatikkomme pois heidän muuristaan... Jostakin kai se kolmas maailmansota on kehitettävä... mamma vielä näin kesän kynnyksellä väitti että meistä on ollut häiriötä heille niin paljon koska uutena vuotena ilotulitusrakettimme hylsyt putosivat heidän pihalleen, vaikka tässä tiellämme useat muutkin perheet lähettivät raketteja... Ei kai auta muu kun odottaa että katovat pois ihmisiä kiusaamasta luonnollisen poistuman kautta kun eläkeläisiä kuitenkin ovat....vai pitäiskö hankkia lähestymiskielto kun jaksavat käydä pihallamme urputtamassa. Lapsetkin jo heitä pelkäävät...Totesin naapurin isännälle vatupassimeiningin jälkeen että täytyy olla heikkolahjainen jos luulee laatikkoamme heidän laatikokseen, ja tästähän mamma pillastui kun olin kuulemma puhunut niin ilkeästi hänen miehelleen....no lukutaidotonkin kai näkee numerot laatikossa ja molempien talojen seinässä... kaikki kolme muuten ovat näkösällä yhtä aikaa kun postilaatikolla seisoo...

9

2433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin minä tekisin

      Ota pois se postilaatikkosi, koska kyseessä on oikeesti hankalat naapurit. Ei kannata alkaa setvimään mikä on laillisesti oikein ja mikä ei, koska oma elämänne on jo nyt sillä asteella että kesä menee piloille heidän takiaan. Rakenna postilaatikollesi teline, joka on viiden sentin päässä heidän muuristaan ja totea tyynesti,ettei heillä ole oikeutta puuttua enää asiaan. Mitäs suotta tuhlaat aikaasi moisiin nipottajiin? Muutenkin naapuriesi kannattaisi miettiä uutta ratkaisua postijakeluun. Näin potkaisisit liikkeelle heidän aivonystyränsä.

      • alkuper k

        mutta mies totesi että kun tässä joustetaan niin kohta tarvotaan loppumattomassa vaateiden suossa ja varmasti keksivät taas seuraavan asian joka on muutettava heidän mieleisekseen, jonkin aikaa sitten valittivat että kun isäni pysäköi autonsa osittain heidän talonsa eteen kadulle että niin ei saa tehdä koska mahdollisesti tuleva kadunlakaisija auto ei pääse siivoamaan tätä kohtaa kadusta, juups. Lisäksi ovat väittäneet työmiestemme kiivenneen heidän pihalleen ja syöneen heidän hedelmäpuunsa tuotoksia raakana jne, jne, mistä tahansa asiasta kehitetään elämää suurempi kysymys ja omat harha-ajatukset ovat heille täyttä totta. Eivät ole edes mitään alueen kanta-asukkeja vaan muuttaneet tuohon meidän rakentaessa omaa huusholliamme, rouva kertoi tällöin että muuttivat uudiskohteesta tuohon koska oli niin vaikeita naapureita heillä siellä eivätkä olleet puheväleissä...on se niin outoa että juuri heille tällaista aina näyttää sattuvan. Toivotaan että postilaatikkoneuroosi aiheuttaa ukolle sen verran rytmihäiriöitä ja eukolle unettomia öitä etteivät kohta enää jaksa suurta taloaan ja pihaa hoitaa vaan siirtyvät palvelutaloon.


    • viitsi

      löperrellä.

      • sun heiluvilles

        naapurin rouvako se siellä:)


    • humkhu

      Uuden naapurimme yksityistiellä on kolmen perheen postilaatikot(kaikilla omat yksityistiet).No,ennen meni hyvin entinen naapurimme piti tiensä lumesta puhtaana,joten postiljooni pystyi jakamaan postin autolla ( auton ikkunasta).Tää nykyinen naapuri ei tee lumitöitä.Joten nyt kun lunta on niin postinjakajan on jalkauduttava.Uudet naapurit on niin hurjan-näköistä porukkaa,ettei tee mieli ottaa kantaa.Ja se toinenkin naapuri tuskin tietää mitä vuodenaikaa eletään.Mitä pitäis tehdä.Mielelläni siirtäisin postilaatikkoni oman tieni varteen,vaan tuskin onnistuu.En mielelläni lähtisi kolaamaan vierasta tietä.mhymk

      • nääs nääs

        oli postilaatikko riita.Otimme postiin yhteyttä ja sieltä kävi mies sanomassa missä on postilaatikon paikka ja korkeus.Siihen loppui riita.


      • arvaas kuules
        nääs nääs kirjoitti:

        oli postilaatikko riita.Otimme postiin yhteyttä ja sieltä kävi mies sanomassa missä on postilaatikon paikka ja korkeus.Siihen loppui riita.

        Ei naapurin rouva heh heh kus neiti leväperäinen.


    • Annelia..

      Jos postilaatikkosi on naapurin kiviaidassa kiinni ja hän haluaa sen pois niin he ovat aivan oikeassa. Mikään laki ei anna lupaa kiinnittää laatikkoaan toisen aitaan (paitsi jos olisi sovittu kirjallisesti).

      Mitä siitä ota laatikko pois ja pistä puutoappa maahan. Mitä tuosta riitelemaan varsinkin jos on väärässä ja ei naapurit ole sinulle selitysvelvollisia miksi haluavat sen siitä pois. Fiksumpi taipuu ja ainakin se joka on väärässä eli sinä aloittaja..

    • JLJVJHY

      VIE LAATIKKOSI TIEN TOISELLE PUOLELLE JA HUUDA,ETTÄ SULLA ON PSTILAATIKKO TÄÄL PUOLELLA TIETÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      225
      1598
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      37
      1459
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      63
      1299
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1290
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1214
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1199
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      1008
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      1002
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      181
      894
    Aihe