Meluntorjunta

HT:hen

Onko tietoa hyvästä käytetyästä "moottorikopsta", joka asennetaan veneen takaosaan (HT-vene). Itsellä on Bella 560HT 60Hp 2T Jammu. Olen koittanut googlettaa netistä, mutta ilmeisesti hakusanakin on pielessä :-). Mitä sellaiset maksaa uutena/käytettynä? Onko siitä todellista hyötyä? Kertokaa kokemuksista. Hyvää veneilykesää.

7

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukenut 61

      Ne suojat ovat olleet venemallikohtaisia eikä niistä saa oikeasti hyötyä. Tietysti korkeat taajuudet jonkin verran vaimenevat, mutta rungon kautta tuleva melu jää entiselleen. Vahva epäilys on, että kannattaa Jammun kopan sisäpuolelle laittaa raskasmatto ja joku ohut vaahto.

      • Vaikka meridieselit ovatkin eniten "omaa alaani", niin en kyllä lähtisi liimailemaan yhtään mitään perämoottorin kopan sisälle!! Perämoottori on jo tehtaalla tehty optimaaliseksi paketiksi, eikä kopan alla edes ole tilaa mihinkään raskamattoon ym.. Ainut mitä sisäpuolisisella lisäeristyksellä saa aikaan, on ennenaikainen moottoririkko!


      • meremees
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Vaikka meridieselit ovatkin eniten "omaa alaani", niin en kyllä lähtisi liimailemaan yhtään mitään perämoottorin kopan sisälle!! Perämoottori on jo tehtaalla tehty optimaaliseksi paketiksi, eikä kopan alla edes ole tilaa mihinkään raskamattoon ym.. Ainut mitä sisäpuolisisella lisäeristyksellä saa aikaan, on ennenaikainen moottoririkko!

        Äskeinen kirjoittaja tarkoitti ilmeisesti sitä, että liimataan melusuojan sisäpuolelle eristemattoa. ei moottorikopan sisään. olen mittaillut näillä "melusuojilla" saatuja vaimennustuloksia. A-asteikolla vaikutus on ollut enimmillään 1 db. siis ei mitään. korva voi kuitenkin antaa tunteen, että melu kopan ja eristematon ansiosta vaimenee, koska se saattaa vaimentaa nimenomaan korkeita taajuuksia, jotka korva aistii herkästi. matalataajuinen melu on kuitenkin usein hallitseva ja siitä johtuu ettei mittaustulos juurikaan parane. voidaan kuitenkin ajatella, että sulavalinjainen kansi antaa veneelle vauhdikasta ulkonäköä, vaikkei siitä varsinaista hyötyä melun vaimennuksessa olisikaan!


      • lukenut 61
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Vaikka meridieselit ovatkin eniten "omaa alaani", niin en kyllä lähtisi liimailemaan yhtään mitään perämoottorin kopan sisälle!! Perämoottori on jo tehtaalla tehty optimaaliseksi paketiksi, eikä kopan alla edes ole tilaa mihinkään raskamattoon ym.. Ainut mitä sisäpuolisisella lisäeristyksellä saa aikaan, on ennenaikainen moottoririkko!

        Nyt en ymmärtänyt ollenkaan mikä välittäjän mielestä on ongelmana. Raskasmatto vaimentaa kopan värähtelyjä ja siten myös ääntä. Ahdasta on, se on totta, mutta kyllä sinne 3 millin raskasmatto mahtuu. Moottori voi olla tosiaan optimoitu, mutta valmistajan kannalta. Hintakilpailu kun on ensisijainen kilpailumuoto ja sarjat pitkiä, säästetään joka paikassa, mm. äänieristyksessä. Ilmanottoaukkoa ei tietenkään ole tarkoitus sulkea eli mikä siis rikkoo vesijäähdytteisen moottorin?


    • Tälläistäkö tarkoitit

      Itse omistan Bella 600 HT veneen ja aina välillä käyn surffailemassa nettiveneessä katselemassa kuvia erilaisista virityksistä. Nyt olisi hakusassa etutikkaiden malli mutta ei valitettavasti ole tällä hetkellä yhtään Bellaa myynnissä jossa olisi etutikkaat kiinni. Kiinnitin kuitenkin tällä kertaa huomiota äänenvaimennussuojaan. Olen itse tällä hetkellä äänieristämässä moottorin koppaa Bilteman 5 mm äänieristyslevyllä, en vielä tiedä kuinka paljon ääni vimenee mutta toivottavasti vähän. Mutta nyt innostuin tuosta äänenvaimennussuojasta, pitäisiköhän tuo myös virittää veneeseen. Katsoppa tästä http://www.nettivene.com/viewBoat.php?status=F&id_boat=322862&PN[0]=adv_search&PL[0]=advSearch.php?id=1941395@tb=tmp_find_agent&PN[1]=search_results&PL[1]=listAdvSearchFindAgent.php?id=1941395@sid_make=233@id_model=60@tb=tmp_find_agent

      • eristys

        mulla oli aikoinaan vene jossa oli 70 hv moottori 2t ostin siihen kopan ajelin kesän ääni hiljeni jonkin verran sitten eristin kopan sisäpuoltä 3mm raskasmatolla niin ääni pehmeni selvästi oli mielyttävämpi


      • Bituumistako?
        eristys kirjoitti:

        mulla oli aikoinaan vene jossa oli 70 hv moottori 2t ostin siihen kopan ajelin kesän ääni hiljeni jonkin verran sitten eristin kopan sisäpuoltä 3mm raskasmatolla niin ääni pehmeni selvästi oli mielyttävämpi

        Oliko käyttämäsi raskasmatto bitumia? Tuolla kopan paino nousee huomattavasti (raskas käsitellä) ja pysyykö raskasmatto hyvin kiinni kopassa (lämpö)?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      172
      6832
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4582
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      3883
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      67
      3145
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1656
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1429
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1197
    Aihe