http://www.masco.fi/kymco/super82t.html
Kymco super 8 2-t
n. 1700
http://www.forteco.fi/t_speedfight_r_lr.html
Peugeot speedfight r
n.2400
Onko tuo peugeot niin paljon parempi että siitä kannattaa maksaa tuo 700 enemmän?
ja kuinka paljon enemmän kymcoa pitää huoltaa (onko se toisin sanoen edes kestävä ym ?)
Ja onko noissa paljonkin eroa lähtönopeudessa, nopeudessa ja kestävyydessä ?
Kummatkin löytyisi tästä ihan läheltä, joten kuljetuksissa ja huolloissa ei mitään ongelmia.
KUMPI NÄISTÄ !?
..............................
6336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käy koeajamassa ja luota itseesi, turhaa täällä kysellä päätökselleen pohjustuksia. Käytä hakua, googleta myös ja tutustu itse skoottereihin.
jälkimmäinen
siihen löytyy tuning ja viri osaa roppakaupalla,ja kuristuksia ei ole kun putkessa ja variaattorissa, itellä on just semmonen :)
Ja siitä mille lasket arvoa mopoa ostaessa, mistä olet valmis maksamaan ja kuinka paljon? Kymco on vähän outolintu skootterien joukossa. Ei myydä kovin suuria volyymeja Suomen markkinoilla ja varaosa- ja huoltopalvelut ontuvat? Ei suosittu uuutena=ei haluttavuutta käytettynä. Varmasti kuitenkin mopo hyvin kestää siinä missä muutkin. Peugeotin paremmuus perustuu hyvään laatuun, kestävyyteen sekä merkkituotteen tuomaan brändiin. Etenkin Speedfight 2 on haluttua tavaraa käytettynä ja pitää hintansakin erittäin hyvin. Forteco on hoitanut mallikkaasti myös varaosapuolen ja merkkihuollon saatavuuden. Itse ostin aikanaan ammatiajoon ( postinjako ) CPI Popcorn-skootterin nimellisesti edullisen hinnan vetämänä. 1400 euron tappio piti kärsiä koska ko. häristin kului loppuun vuoden ja 8 tkm ajettuna, eikä ollut taloudellista korjata. Nyt alla Peugeotin TKR. Mittarissa 18tkm ja edelleen tankkaa ja aja-mopo.
Meillä perheessä Kymco ZX vuodesta 2003. Toimii, ei vikoja. Kymco-skootteri TM-lehden testissä: hyvä tehokas moottori, hyvä ajaa myös kuoppatiellä , uusi hintaan 1290 euroa.
ainakin tos peugeotis on paljon enemmän heppoja kun tos kymcos ja varmana luotettavampi.