Latoon katto

http://www.hirsituote.com/kuvat/isotkuvat/3.jpg Kuvan mallinen katto pitäis tehdä kohta omaankin. Miten? Päällekkäin kahdet pääty ja sivu räystäslaudat?
1970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

on kattohuopa, sen alla on joko laudat tai levyt, minkä päälle tuo huopa laitetaan. Tuo alimmainen räystäslauta peittää puiden päät ja ylempi kattolautojen/levyjen päät. Koska kuvassa kyse on pienestä mökistä, todennäköisesti poikkihirsien päälle on laitettu levyt, sillä laudoitus tarvitsee kattotuolit. Vähintään kurkihirren. Kuvan perusteella, ensin on laitettu räystäslaudat ja sen jälkeen kattohuoon pintamateriaali. Kun huopa laitetaan, kannattaa laittaa sivuilta nojaamaan lautaa vasten, saaden aikaan kallistuman katon suuntaan, jotta vesi ei pääse rakenteisiin. Lopuksi laudat reunoille, mitkä kattomateriaalin yllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UUIOP kirjoitti:

http://www.hirsituote.com/kuvat/isotkuvat/3.jpg Kuvan mallinen katto pitäis tehdä kohta omaankin. Miten? Päällekkäin kahdet pääty ja sivu räystäslaudat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu