Onko kovinkin monelle käynyt niin, että vaisto sanoo, että on raskaana? Siis vaikka mitään fyysisiä raskausoireita ei vielä ole, menkkojen pitäisi alkaa vasta parin päivän päästä...
Olen onnellinen yhden pienen lapsen äiti, ja ennen sitä yhden murheellisen keskenmenon kokenut. Nyt haaveissa on toinen lapsi, ja tuntuu aivan hullulta, kun olen pari päivää silitellyt vatsaani ja melkein jutustellut sille. Siis mitään oireita ei vielä ole, jotenkin vain... Heh.
Vaisto sanoo, että raskaana?
Kuinka monella?
83033
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
menkat on jo 3 viikkoa myöhässä ja huomenna aion jälleen tehdä testin.ja jos taas nega niin aion maanantaina vaikka väkisin tunkea terveyskeskukseen(viimeksi eivät suostuneet edes raskaustestiä ottamaan). kaikki toitottaa että en ole raskaana ja että on vain hormoonit sekaisin. itse en tätä vaan suostu uskomaan ennen kun nään verikokeesta etten ole raskaana.niin vahva tunne vaan ittellä että nyt tärppäsi! kerron heti täällä kun olen vastauksia saanut suuntaan tai toiseen!onnea sinullekin plussaa odotellessa:)
tein negan testin eka.. oli niin pettynyt olo koska tuntui siltä että olisin ollut raskaana.. no tein uuden testin 5 päivän päästä tosta negasta... ja se oli positiivinen. :)
Kun mieheni kanssa päätimme yrittää toista lasta, jotenkin tuli heti tunne, että nyt tärppää nopeasti. Ja kas kummaa, jo muutaman viikon päästä tein positiivisen testin :)
Minulle itselleni tuli juuri tämän raskauden kanssa kaksi päivää ennen kuukautisten alkua voimakas tunne siitä, että jotain on tapahtunut.. Minulle tuli pakottava tarve hakea apteekista raskaustesti ja selkeää positiivista se näytti jo kaksi päivää ennen kuukautisia. Mies sanoi, että vessasta oli kuului ensin kiroilua ja sitten sanat "tiesin". Minulla on yksi lapsi ennestään.
Kolme kertaa olen raskaana ollut, vasta yksi eläväinen täällä sulostuttamassa arkea. Joka kerta olen tiennyt että nyt nappas. Ekalla kerralla asian vahvisti menkkojen poisjäänti ja sen jälkeen plussatesti. Tokalla ja kolmannella testasin heti sinä pvänä kun menkkojen piti alkaa/pari pvää ennen ku menkkojen piti alkaa ja selvät plussat pamahti. Taas odotellaan plussaa.. Kun sais sen eka ovistestiin edes. :(
Minäkään en ollut varsinaisia oireita itsessäni tuntenut, mutta pari päivää ennen testin tekoa tuli vahva tunne, että tärpännyt on. Testiä tehdessä olin satavarma ennen kuin olin edes ehtinyt nähdä viivat:D ja kyllähän se paikkansa piti. Nyt rv 30 4
Tuli vain yhtäkkiä semmonen tunne, sanoin miehelle kesken lenkin että mennäänpä apteekin kautta kotia.. Tein testin heti kotona ja plussahan sieltä tuli :) Mulla on aina ollut epäsäännölliset menkat, että sinänsä en niitten myöhästymisestä tuota arvannut. Eikä muitakaan raskausoireita ollut, tosin kun nyt.. Joka päivä pönttöä halailen ja sillon kun en sitä tee niin nukun :)
Mulla tuli noita tunteita monta kertaa, että tiesi olevansa raskaana. Vatsaa tuli siliteltyä ja oltua huolissaan miten asioista vois kertoa muille. No totta kai noihin pettymyksiin tottuu.. Vaikka onhan se aika tuskallista kun välillä aina oli niitä varmoja olotiloja että nyt! ja sitten päivä kääntyi helvetiksi menkkojen alettua. Mutta eipä sitä helvetillistä kierrettä joka johti masennukseen kestänyt kuin viisi vuotta. mutta oli mulla tässä oikeassa raskaudessakin olo että vois nähä ne samat viivat nyt raskaustestissä mitä oli aiemmin näkynyt ovulaatiotestissä.. mutten en koskaan tuu näitten raskausasioiden kanssa tuu olemaan varma mistään.. mutta vaika tämä tässä menis kesken niin osaanpahan olla varuillani ja ajatella että ompahan ihanaa että pystyy edes olemaan raskaana ja kokea kaikki oireet mistä tuolla lapsettomuuspalstalla vaan haaveillaan