e-pilsujen jälkeinen akne

Olen puol vuotta sitten lopettanu yli 10 vuoden pillerien käytön. Kuukautiset tulleet 2 kertaa sen jälkeen ja naama KIPEÄ ja täynnä hirveitä muhkuroita (yäkk!). Olen kokeillut brevoxyliä apteekista varmaan kaikkia kaupan tuotteita,mut tämä akne ei ota talttuakseen. Olen kuitenkin jo 28.. Vieläkö odotan että asettuisi itsekseen, vai pitäisikö jo lähteä lääkäriin?
1177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

gynekologista, hormonit heittää. Gynestä en tiedä kirjoittaako helpotusta ihon tulehdukseen, mutta osannee antaa seuraavan käyntikohteen osoitteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hormonihirmuke kirjoitti:

Olen puol vuotta sitten lopettanu yli 10 vuoden pillerien käytön. Kuukautiset tulleet 2 kertaa sen jälkeen ja naama KIPEÄ ja täynnä hirveitä muhkuroita (yäkk!). Olen kokeillut brevoxyliä apteekista varmaan kaikkia kaupan tuotteita,mut tämä akne ei ota talttuakseen. Olen kuitenkin jo 28.. Vieläkö odotan että asettuisi itsekseen, vai pitäisikö jo lähteä lääkäriin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu