arpea kädessä joista pisin on 9 cm. Tein ne saksilla, pakko"hoidossa", olin tosi ahistunut ja äärettömän masentunu hoitajien vittuilusta ja huonosta kohtelusta ja alkuperäisistä asioista jotka saivat minut masentumaan tosi pahasti. "Hoito" syrjäytti mun todelliset ongelmat ja tilalle tuli vieläkin pahempia ongelmia.
Yritin itsemurhaa sillä tavalla, toivoin että vuodan kuiviin, kuolen enkä enää joudu kestämään "hoitoa" ja vittuilua. Koko sänky ja kaikki meni ihan vereen, mutta en kuollut. En voi katsoa mun vasenta kättä, rupeen melkein itkemään koska niistä järkyttävistä arvista tulee mieleen se piina ja kiusaaminen siellä osastolla.
Kenen syytä?
Kuka tai ketkä syyllisiä?
8, 1cm leveää
4321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
osastolle.Psykiatriseen sairaalaan ei ole pakko mennä.Ainoastaan jos lääkäri kirjoittaa pakkohoitolomakkeen,niin silloin sinne on pakko mennä.Pakkohoitoon joutuu ainoastaan silloin,jos on itselleen tai muille hengenvaarallinen.Mutta jos sinua ei saada kiinni,niin millä sinut sitten pakkohoitoon laitettaisiin vaikka olisikin pakkohoitokaavake kirjoitettuna.Miksi siis olit hoidossa?Olitko vapaaehtoisesti?Pakkohoitoon viedään ambulanssilla eli sairaanhoitokuljetuksella.Jos olet mennyt sairaalaan ihan itse,niin olet mennyt sinne vapaaehtoisesti lääkärin lähetteellä.Vapaaehtoiseen hoitoon mennään niin,että keskustellaan lähettävän lääkärin kanssa ennen sairaalaanmenoa.
hoitoa vaan "hoitoa", piinaa ja kidutusta. Sain kestää koko ajan nöyryyttämistä siellä. Lääkäri kirjoitti pakkolähetteen olin vaarallinen itselleni. Sain kaameat traumat koko "hoidosta", todella pahoja muistoja. Ne on liian raskaita kannettavaks.
Sinulle siis oli kirjoitettu pakkohoitolähete,olit itsellesi hengenvaarallinen.Sitten et voi valittaakaan asiasta,joka liittyy hoitoonviemisestä. Jos tunsit,että sinua pahoinpideltiin ja nöyrryytettiin ja muutenkin kohdeltiin väärin osastolla,voit tehdä siitä valituksen.Tosin tuo valituksesi tullaan sitten käsittelemään oikeusteitse niinkuin kaikki muutkin sairaanhoidolliset vääryydet. Ihan ensin voit ottaa yhteyttä potilasasiamieheen ja kysyä neuvoja häneltä.Sairaalassa valvonta ja hoito tulee olla sitä luokkaa ettei osastolla pääse käymään veritekoja.
Kuitenkin mietin,miksi pitaa etsia syyllista? Jos olisit ollut taysin terve, tuskin olisit yrittanyt itsemurhaa, vaikka vieraat ihmiset aiheuttavat ahdistusta ja vittuilevat. Itse olin todella nuori joutuessani suljetulle osastolle. Siella minuun kaytiin kasiksi seksuaalisesti seka muutenkin fyysisesti. Syyllisina kyllakin muita sinne suljettuja. Nyt, lahes 5 vuotta myohemmin, en kuitenkaan syyta ketaan. Itsella myos pahat jaljet vasemmassa kadessa, mutta en syyta muita. Olen loytanyt oman tieni tassa elamassa, mika saattaa muista vaikuttaa naurettavalta, mutta olen onnellinen. kaytin aikoinani alkoholia, laakkeita,huumeita ja seksia saaadakseni oloni paremmaksi. Lahdin pois, kauas paikasta jossa minulla oli huono olla. Talla hetkella asun Espanjassa ja yritan aloittaa elamani taalla. Tiedan mita masennus on. Olen kokenut elamassani vakivaltaa, niin henkista kuin fyysistakin. Tahdon vain sanoa, etta toivoa on. Elama muuttuu. Ihmiset muuttuvat. Toivon sinulle kaikkea hyvaa. Ala kuitenkaan VÄLITÄ niin kovasti siita, mita muut ajattelevat. Lopulta tassa elamassa merkitsee paljon enemman, mita SINA ajattelet. Elamassa tormaa moniin ihmisiin, jotka tahtovat vain kayttaa hyvaksi ja vahingoittaa muita. Ala valita heista vaan nayta heille, etteivat he voi lannistaa sinua.