Nyt tippuvat omakotitalojen hinnat kuplamaisesti pääkaupunkiseudulla:
- Helsinki -20,2%
- Espoo -15,5%
Lähteenä kaikkien nousuhehkutusten perussaitti ETUOVI.
Samaan aikaan tontit halpenevat ja rakennuskustannukset samoin. On siinä myyjillä ja välittäjillä ihmettelemistä kuinka alas pyyntihinta pitäisi korjata että edes joku ostaja kiinnostuisi asunnosta. Pokat jaetaan uudestaan sen mukaan mikä välittäjä on perillä markkinoiden todellisesta tilasta ja oikeasta hintatasosta.
IL: OKT hinnat tippuvat rajusti!!
Myyjät lirissä
3493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
-50% pyydetystä, niin kauppa saattaa syntyä!!
annan myyjien ensin itsensä tinkiä hinnat sopivalle tasolle, josta sitten ruetaan neuvottelemaan. Seuraava asunto on järjestyksessä kolmas omistusasunto perheellemme, joten kokemusta ja osaamista asuntokaupoista löytyy.
Yhtään mitään asuntoja, kun hinnat sulaa tilastokeskuksenkin mukaan kymmenillä tuhansilla tosta vaan. Markkinakyselyn mukaan hinnanlasku sen kun jatkuu ja välittäjät ovat samaa mieltä! Niinkuin monet pankitkin. Ostamalla menetät pääomaa, jättämällä ostamatta säästät selvää tuohta muuhun ylellisyyteen.