Onko kukaan käynyt Aqua Fantasyssä Nazarin matkalla olis 5henk perhe lähdössä 16.7 viikoks katselemaan paikkoja. Mielipiteitä millanen oli ja mitä muuta on tekemistä. Kiitos
Aqua Fantasy
Aquaf
1672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vastasin alla olevalla viestillä jo jonnekin muualle samaan asiaan, joten tässä tämä vielä kerran : )
Moikkelis. Olimme kyseisessä paikassa kesäkuun alussa ja hotellimme oli Aqua Fantasy. Noin pähkinän kuoressa sanoisin että ihan ok, mutta ei ihan sellaista luksusta kuin antavat ymmärtää. Lapsille tietenkin paratiisi, mutta ei ehkä aikuisille.
Huoneet ovat siistit ja viihtyisät, sekä ilmastointi toimii koko ajan eikä vain muutaman tunnin päivässä kuten joissan paikoissa.
Ruoka on hyvää ja sitä on todella riittävästi, mutta siihen kyllästyy todella nopeasti. Kävimme syömässä niissä ala carte ravintoloissa välillä sekä Kusadasissa pari kertaa. Ne olivat todellisia namihetkiä : ) Siellä on upeita tarjouksia niihin ala carte ravintoloihin jotka kyllä kannattaa hyödyntää.
Hotellin Animation-tiimi ei mielestäni ollut niin hyvä kuin monessa muussa paikassa, esim. heidän illan esityksensä olivat aika heppoisia ja eikä ammattitaidosta oikein ollut tietoakaan.
Mutta päivällä he vetivät hienosti kaikkea mahdollisa, jumpasta tanssiin ja jos jaksaa siinä kuumuudessa pelata kaikkea mahdollista, niin ei muuta kuin mukaan osallistumaan.
Suosittelen ehdottomasti heti ensimmäisenä päivänä menoa turkkilaiseen saunaan ja siihen kuuluvaan ihon kuorintaan ja hierontaa. Ah, se oli aivan ihanaa. Ja ota myös bikinien yläosa päälle, minulla oli vain alaosa ja tissit vilkkuivat mukavasti kaikkien nähtävillä : )
Varautukaa siihen että hotellin kauppa on todella kallis ja sieltä ei saa esim. olutta tai viiniä ostettua huoneeseen. Lisäksi kauppias ei puhu englantia eikä hymyile. Mutta hänellä on kielitaitoinen apulainen, mutta hänkään ei osaa hymyillä. Huoneissa on kyllä maksullinen minibaari, mutta on aika suppea valikoimaltaan, paitsi sieltä löytyi mm. kondomeja jotka minun 10-vuotias poikani meinasi syödä.
Hämmästyttävää minusta oli se, että hotellin henkilökunta ei oikeastaan tervehdi ketään ennenkuin itse tervehdit heitä ja hymy on aika tiukassa. Kun taas kaikkialla muualla missä liikut tapaa aivan mielettömän ihania ja puheliaita turkkilaisia joilla on uskomattoman hyvä huumorintaju. Osallistumalla siihen saimme mm. ilmaisen taksimatkan sekä hirvittävän paljon lahjoja kaupoista vaikka ei niin kamalasti edes osteltu.
Alue on todella laaja ja sinne meinaa ensimmäisinä päivinä eksyä, vesipuisto on toooodella iso ja siellä ainakin minun poikani viihtyi joka päivä. Vesipuisto avautui klo 10.30 ja sulkeutui illalla kuudelta. Vesipuiston alueella ei ole mitään ilmaista, mutta heti portin ulkopuolella on hotellin baari josta saa juotavaa ja syötävää.
Rannalla on idyllinen kuppila, jossa on iltaisin elävää musiikkia ja toinen viihtyisämpi aivan vieressä jossa on karaoke ilmeisesti myös joka ilta. Samalla suunnalla on myös se amfi missä esitykset ovat joka päivä maanantaita lukuunottamatta.
Lomailijat ovat pääasiassa ruotsalaisia, hollantilaisia ja brittejä, muutamia venäläisiäkin oli, mutta ei niin paljon kuin esim. Belekissä ollessamme. Se ehkä selittyy sillä ettei kyseessä ole niin luksuspaikka mikä kelpaisi heidän "tasolleen".
Hotelli antaa oman "luottokortin" johon on ladattu 300 liiraa ja kaikki mitä ostatte esim. all inclusive ajan ulkopuolella, veloitetaan siltä kortilta. Samaten jätskit (hotelli tarjoaa jätskiä kerran päivässä ilmaiseksi, sitä paikallista venyvää) ja hieronnat ja hoidot veloitaan kortilta. Kortille voi myös ladata lisää rahaa respassa. Tämä tietenkin sitten maksetaan lähtiessä.
No nyt ei oikein tulee muuta mainittavaa mieleen, toivottavasti tästä oli jotain apua. Ja menkää ehdottomasti Kusadasiin syömään Golden Boy-ravintolaan, ruoka oli taivaallista ja meidän hintoihin nähden edullista. Oikein ihanaa matkaa teille!