Hei! Olen tässä miettimyt, että kannattaako lisäimut ommella valmiiksi muotoilluiksi "vaipoiksi" vai pötköiksi vai peräti jättää ompelematta kokonaan ja vain taitella paikoilleen. Kuivumisen kannalta jäkimmäinen vaihtoehto lienee paras, mutta onko muuten epäkäytäönnöllinen? Entä onko kenelläkään kokemusta puuvillaisesta vohvelikankaasta lisäimuna? Sehän imee tosi hyvin, mutta voi olla melko karkeaa. Jos siihen ompelisi pehmeämmän kankaan päälle? (Onneksi on teitä ihania kokeneita äitejä, jotka neuvotte meitä untuvikkoja esikoistaan odottavia :-)
kokemuksia kokeneillta tarvitaan
4
400
Vastaukset
- tehnyt
vähän joka mallia, vanhoista kankaista kun tekee ei haittaa jos osa ei toimi. Ainakin jos on tarkoitus käyttää myös reissussa kannattaa tehdä mahdollisimman valmiiksi. Kotikäyttöön sitten niitä taiteltavia jotka kuivuu nopeasti. Ihoa vasten laitettavaksi olen tehnyt ohuita kankaita vanhasta flanellilakanasta.
- tehnyt
Eniten taiteltavia. Tekee vähän suorakaiteen mallisen, niin sopii pitemmän aikaa. Pienemmälle taittelee lyhyemmän sivun mukaan ja isommalle pidemmän mukaan. Ei ole omasta mielestäni lainkaan epäkäytännöllinen vaan just hyvä, kun kuivuu nopeasti.
- .....
Jos lisäimun taittaa harson sisään tai laittaa sen taskuvaippaan niin eihän sen materiaalilla ole väliä....
- on paras.
Siis taiteltava pötkövaippa, joka koostuu esim. kolmesta 30 x 10 cm lärpäkkeestä, jotka on ommeltu vierekkäin muodostaen 30 x 30 cm neliön. Saa taitettua ilman vaivaa vaikka lennossa, ja kuivuu peruspötköä nopeammin. Yhdistää molempien parhaat puolet!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12010316
- 525030
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422221Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411402Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta251010Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311001Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977