kätilöä/diabeetikkoa paikalla?

Minulla on 1. tyypin diabetes ja pelottaa synnytys koska verensokerini heittelee ja pelkään että vauva on iso ja repeän. saako diabeetikko sektion jos tahtoo? miten sektiohaava paranee diabeetikolla? mielummin synnyttäisin alakautta, mutta tosiaan verensokerini on nyt ollut korkealla (äskenkin 18.4).. niinpä pelkään että vauva kasvaa isoksi.
3367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kait olet herrajumala lääkärillä ja äitiyspolilla käynyt?? Raskaana olevat Diabeetikot saavat kyllä kunnon hoitoa lääkäreiltä, jossa myös käydään usein. Synnytys ei tosiaankaan ole nyt sun ainoa ongelma, korkeilla verensokereilla olevilla diabeetikoilla on niin suuri sikiön kuoleman ja epämuodostumien riski, että ennen rakenneultraa on ihan turha synnytyksestä murehtia, ennen kun tietää että kaikki on varmasti niinkun pitääkin. Yksittäisiä korkeita verensokeriarvoja tärkeämpää on verensokerin pitkäaikaistasapaino, esim. mikä oli viimeisin Hba1c arvo? Sitäpaitsi sikiön liikakasvu voidaan havaita vasta raskauden loppupuolella, ja sinä tuskin olet siinä vaiheessa vielä, jos et ole kerran lääkärissäkään käynyt. Täällä keskustelupalstalla ei sinua voida auttaa, joten lääkärin hoitoon vaan, mars mars.

Äänestä
  • käyn äitiyspolilla, mutta diabeteslääkäri ei ota kantaa sokereihin. Lisään insuliinia mutta sokerit silti korkealla, öisin joskus liian alhaalla. raskausviikko 28 nyt.

    Äänestä

  • diabeetikko,.,., kirjoitti:

    käyn äitiyspolilla, mutta diabeteslääkäri ei ota kantaa sokereihin. Lisään insuliinia mutta sokerit silti korkealla, öisin joskus liian alhaalla. raskausviikko 28 nyt.

    Eikös sulle ole vielä sektiota sitten edes ehdotettu?? Mulle sanottiin heti alussa että alatiesynnytystä ei missään nimessä. Tosin silmien retinopatiamuutokset vaikuttaa siihen. Eli ainakin diabeetikko jolla silmänpohjanmuutoksia saa sektion. Luulisi muidenkin saavan. Loppuraskaudesta katsotaan tarkemmin vauvan paino synnytyssuunnitelmaa tehtäessä, ja silloin ainakin saat sektion, jos katsovat ettei vauva muuten mahdu. Vielä tässä vaiheessa siihen tuskin otetaan kantaa. Ei kannata turhaan stressata sokereista, on tutkittu että isokokoisia vauvoja on myös niillä diabeetikoilla joilla on normaalit, jopa matalat verensokerit. Pelkillä verensokereilla siihen ei siis pysty vaikuttamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaapafoihh kirjoitti:

Minulla on 1. tyypin diabetes ja pelottaa synnytys koska verensokerini heittelee ja pelkään että vauva on iso ja repeän. saako diabeetikko sektion jos tahtoo? miten sektiohaava paranee diabeetikolla? mielummin synnyttäisin alakautta, mutta tosiaan verensokerini on nyt ollut korkealla (äskenkin 18.4).. niinpä pelkään että vauva kasvaa isoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu