Suodattimen ennaltakypsytys

Teppo

Olen muuttamassa n. kuukauden päästä ja laitan 250 litraisen akvaarioni uudelleen toimimaan. Ostan sinne uudet eriväriset hiekat ja uuden ulkosuodattimen. Malliksi ajattelin Eheim Professionel 3 2073. Voiko suotattimen kypsyttää ennen muuttoa kuten allaolevalta sivulta luin. Onko kellään kokemuksia? Mitä mieltä suodattimesta? http://aquahoito.info/suomi/kypsytys/kalaton.php

3

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Jos sulla on se akva nyt toiminnassa, laita uusi suodatin siihen rinnalle kypsymään, muuten tuo akvahoidon menetelmä toimii jos sulla ei nyt ole sitä akvaa vielä käytössä. Eheimin proffan kypsytys saaviksi voisi ottaa n. 30l tilavuudeltaan olevan paljun. Minkä väristä hiekkaa hankit? - vaalean hiekan pinnalle saattaa tulla helposti levää - tumma/musta taas ei oikein ole luonnollisen näköistä (oma mielipide) - itse käytän Lännen puhallushiekkaa rae kooltaan 0,5-1,2 Eheimin proffa kolmoset on laatu kamaa.

      • Teppo

        Kiitti kovasti tosta hiekkavinkistä. Käyn rautakaupassa katsomassa. Pitääkö sitä hiekkaa jotenkin käsitellä tai pestä, vai onko se jo niin puhdasta että voi suoraan laittaa akvaarioon?


      • fish KING
        Teppo kirjoitti:

        Kiitti kovasti tosta hiekkavinkistä. Käyn rautakaupassa katsomassa. Pitääkö sitä hiekkaa jotenkin käsitellä tai pestä, vai onko se jo niin puhdasta että voi suoraan laittaa akvaarioon?

        Just tänään tein testin kun laitoin tohon tonniseen pesemätöntä hiekkaa kymmenisen kiloa. Sameus kesti kolmisen tuntia. Mulla on suodattimina kaksi Eheimin suurinta PEO II ulkosuodatinta siinä. Itse pesen aina kuitenkin hiekat jos laitan uutta akvaa. Muksuilta jäänyt kylpyamme ja lasten lumilapoi on hyvä työkalut sekoittamaan hiekkaa, vettä kuluu mutta tulos on sen mukainen. Vaihda aina likainen vesi pois ja möyhi muutamia kertoja hiekkaa jotta irto pöly nöusee veden pesuveden pintaan ja vaihda taas vettä... itte pesen 40kg säkkiä n. tunnin verran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe