En saanut koskaan selvää diagsoonia patteihini vaikka niitä on kaulalla, nivusissa ja ne ovat alle 2,5cm.
Miksiköhän ne vaivaavat minua olevan pinnassa?
- Olisiko syynä se että olin sairaana normaalissa tilassa eli mm: kävin koulussa ja ulkoilin?
- Olisiko kahvilla vaikutusta? (elämän tavoilla?)
- Minulle tehtiin verikokeet ja patteja tutkittiin.
Lääkärin diagnoosi oli että: Laihalla voi tuntua patit ja sairaana liikkumisella solmukkeiden virtaus on nopeutunut ja suurentanut patit. *(Ilmeisesti pysyviksi.)
Tuntuu kaulalla niinkuin olisivat jänteen yläpuolella / kiinni siinä ja siksi ei laskeutuisi.
Olen myös tosi laiha.
Poika94
Patteille selitystä?
Poikamies94
5333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
asiaa? Ei täällä ole lääkäreitä vastaamassa, ja sitä paitsi, ei kukaan voi diagnosoida netin kautta Sinulla on ihan selkeästi OCD-oireita asian suhteen, joten hae apua_siihen_.
Etsin tietoa. Kannattaisiko mennä uudestaan terkkarin juttusille? Eikö kukaan osaa kertoa tai edes vinkata?
kaulalla sellainen parin sentin patti kanssa. On ollut jo vuosia. Kasvanut vähän iän myötä. En ole tutkituttanut, mutta veikkaisin että kyseessä on suurentunut imusolmuke. Voisikohan sullakin olla sama syy..? Varsinkin kun ovat noissa paikoissa niin varmaan järkevin selitys. Ovatko pehmeitä, kovia? Liikkuvatko? Tuskin mitään vakavaaa, älä huoli ja tutkituta jos vaivaa noin paljon
"Olen myös tosi laiha" -No syö enemmän. Lääkärit varmaan antaisi lähetettä jos olisi syöpään viittavaa. Tuon ikäisen pojan ei kuulu murehtia päivät pitkät omaa terveyttään. Monesti jos alkaa miettimään omaa oloaan alkaa tuntemaan itsensä sairaaksi ja huomaa erinäisiä oireita. Jännitys ja stressi saa ihmeellisiä juttuja aikaan. Jos ovat imusomukkeita, niin ei kannata räplätä niitä.
Menen tiistaina terkkarille. Kiitos kaikille. Mutta edelleen mikä minua vaivaa? :(