porakaivo pumppu lähtee päälle kun olen laskenut
vettä ylipuoliämpärillistä on tämä oikea hetki?
miten vois säätää?
pumpun oikea avautumis aika
asukas 09
7379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei voi mitata vesimäärällä. Se kun riippuu siitä miten iso painesäliö on... Porakaivo pumpun tulisi lähteä esimerkiksi 4-5barissa päälle ja sammua 6-7barissa. Painemittarista näkee. Voi säätää painekytkimestä, jonka tunnistaa siitä että sisään menee 1-2 sähköjohtoa ja vesiputki joka tulee pumpulta.
miten tuota vois säätää? siinä on yksi isompi ruuvi ja pieni ruuvi?
En voi näkemättä sanoa miten painekytkintä säädetään. Kuitenkin yleisohje on se, että toisesta ruuvista säädetään käynnistymispaine ja toisesta pysähtymispaine. Ota tyyppikilvestä tiedot ja etsi netistä käyttöohjeet. Sillä se selviää.
Väännä sitä pienempää ruuvia, kunnes pumppu käynnistyy. Merkitse ruuvin asento ennen kuin muutat asetusta. Painekytkimen säätö tosin ei ole tarpeen. Painesäiliöstä on ilma tosi vähissä. Järjestä sinne ilmaa, niin ongelma häipyy.
kirjoittikin, se on täysin kiinni kuinka iso on painesäiliö ja paljonko siellä on ilmaa. Älä tee mitään, ennenkuin selvität sen. Pienellä säiliöllä puoli ämpäriä on ihan yes.
Niin, oliko siinä jotain ongelmaa? Liian myöhään taikka liian aikaisinko käynnistyy? Mutta painemittari on luotettavampi kuin vesiämpärimittaus.
Jos ei ole painesäiliötä lainkaan, käynnistys- ja pysäytyspaineilla ei ole juurikaan väliä, jos vain putkisto kestää. Jos taas on painesäiliö, noilla paineilla ei ole järin suurta väliä silloinkaan, tasaisella maalla. Itse en ole pitänyt mökkini vesiautomaatissa painemittaria enää moniin vuosiin. Se kun on niin herkkä jäätymään ja hajoamaan.