Oinoselle

Joko siellä pohjois-savossa on suunniteltu pentti oinoselle mitalia, patsasta, postimerkkiä...tms? Mielestäni hän olisi tällaisen ansainnut muuten mutta meni pyytelemään anteeksi puheitaan..
12497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hyvä ja rohkea mies, kun uskaltaa puhua totuutta toisin kuin piispa Riekkinen.

Äänestä
  • Kirjoittanut omalla nimelläsi niin nähtäisiin kuinka "Hyvä ja rohkea mies" itse olet?

    Äänestä

itseänne ensin, ettette mene Oinosen puheisiin. Itse olen 100% hetero mutta tiedän, että ihmisen seksuaalinen suuntautuminen määräytyy jo sikiön kehitysvaiheessa. Ei sitä mikään muuta ja eihän vasenkätistäkään saa enää oikeakätiseksi, eikä nykyään enää väkisin yritetä. Ja jokainen on samanarvoinen - luojan luoma.

Äänestä
  • nyt lukemaan lääketiedettä, jotta tietäisitte paremmin, ettekä nolais itseänne.

    Äänestä

  • Jos maailma olisi lesboja ja homoja täynnä, niin moniko meistä olisi syntynyt tähän maailmaan??? Todennäköisesti et sinä, enkä minä tässä kirjoiteltaisi, koska meitä ei olisi. Vai onko kellään henkilökohtaista kokemusta, että olisi mies mies tai nainen nainen suhteesta alkunsa saanut. Entäs sitten jos lapsi kasvaa tälläisessa liitossa niin tuleeko heistäkin seksuaalivähemmistän edustaja, kun muuta mallia ei ole.

    Äänestä

  • hetero myös kirjoitti:

    Jos maailma olisi lesboja ja homoja täynnä, niin moniko meistä olisi syntynyt tähän maailmaan??? Todennäköisesti et sinä, enkä minä tässä kirjoiteltaisi, koska meitä ei olisi. Vai onko kellään henkilökohtaista kokemusta, että olisi mies mies tai nainen nainen suhteesta alkunsa saanut. Entäs sitten jos lapsi kasvaa tälläisessa liitossa niin tuleeko heistäkin seksuaalivähemmistän edustaja, kun muuta mallia ei ole.

    noita toisella tapaa seksuaalisesti suuntautuneita synny kuin murto-osa kansasta? Miksi sanot, että jos kaikki olisi homoja ja lesboja kun sellaista tilannetta ei tule koskaan olemaan? En minäkään pidä oikeana sitä, että esim homot voivat adoptoida, mutta tuossa lain tapauksessa ymmärrän, että on parempi turvata jo olemassa olevien lasten asema adoptiolla. Ja miehet eivät yleensä synnytä joten lapset ovat syntyneet naisesta ja useimmiten saaneet alkunsa normaalimenetelmällä. Eli osa homo/lesboperheistä on ollut ensin normaalisuhteessa vastakkaiseen sukupuoleen ja siitä syntynyt lapsi(a). Suhde kariutunut kun tullut ilmi, ettei voi elää suhteessa joka ei ole oikea itselleen. Moni homo/lesbo on siis yrittänyt ns heterosuhdetta, mutta joutunut myöntämään toisenlaisen suuntautumisen ja tullut ero.

    Äänestä

  • Totta. Näitä "virheitä" sattuu silloin tällöin eikä sille mitään voi? Tosin ihmetyttää miksi jotkut yrittävät väkisin tehdä sairaasta asiasta tervettä. Eihän kukaan nyt syöpääkään halua niin mikä tuossa homoudessa viehättää että siitä tuollainen trendiasia pitää tehdä?!

    Äänestä

  • virheitä sattuu kirjoitti:

    Totta. Näitä "virheitä" sattuu silloin tällöin eikä sille mitään voi? Tosin ihmetyttää miksi jotkut yrittävät väkisin tehdä sairaasta asiasta tervettä. Eihän kukaan nyt syöpääkään halua niin mikä tuossa homoudessa viehättää että siitä tuollainen trendiasia pitää tehdä?!

    Pelkäätkö homoja?? Ei homous tartu.

    Äänestä

  • hetero myös kirjoitti:

    Jos maailma olisi lesboja ja homoja täynnä, niin moniko meistä olisi syntynyt tähän maailmaan??? Todennäköisesti et sinä, enkä minä tässä kirjoiteltaisi, koska meitä ei olisi. Vai onko kellään henkilökohtaista kokemusta, että olisi mies mies tai nainen nainen suhteesta alkunsa saanut. Entäs sitten jos lapsi kasvaa tälläisessa liitossa niin tuleeko heistäkin seksuaalivähemmistän edustaja, kun muuta mallia ei ole.

    Minkä takia pitää viattoman lapsen joutua sijaiskärsijäksi ja joutua luonnottamaan perheeseen, aikuisen mielitekojen takia?? Jos joku haluu olla lesbo/homo niin se on heidän asia. He voivat hankkia sen kultaisennoutajan, jos hoivavietti iskee.Koiralle on sama kuka sitä taluttaa. Lapselle on nolo jos kaksi iskää tai äitiä taluttaa lasta tarhaan tai kouluun.

    Äänestä

  • identiteettihäiriöstä johtuva vakava sairaus, josta on jopa mahdollisuus parantua.

    Äänestä

  • Olet itse.. kirjoitti:

    Pelkäätkö homoja?? Ei homous tartu.

    En pelkää. Pelkäätkö sinä kertoa rehellisen mielipiteen olla homoutta vastaan? Uhkaako joku antaa sinulle turpaan?

    Äänestä

Meijä liiteri eestä joutaa tuo vestopölökky.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitali.. kirjoitti:

Joko siellä pohjois-savossa on suunniteltu pentti oinoselle mitalia, patsasta, postimerkkiä...tms? Mielestäni hän olisi tällaisen ansainnut muuten mutta meni pyytelemään anteeksi puheitaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu