meillä on vähän reilu 4kk vanha saku-uros jolla on outo tapa. kun pentu jää yksin kotiin niin se ottaa vesikupin (muovinen) ja kaataa sen lattialle ja vedet on pitkinpoikin kun tullaan kotiin. eli miksiköhän pentu tekee tälläistä? minusta pentu juo kyllä aika paljon,mutta annamme nappulat kuivana ja ajattelin että juominen johtuu siitä.
toivottavasti joku ymmärsi ja osaisi auttaa millä saisi tuon tavan pois?
vedet lattialla
kivaaaa
61834
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
-ne kaupassa myytävät säkki ruuat täyttä paskaa, lihaa ees nähneet.. yritin syöttää thailandissa sellaista nälkäisille kulkukoirille, eivät syöneet kiipesivät mieluummin roskikseen etsimään kalaperkuu jätteitä.. jos oot vähänkin koiran ystävä,niin anna koiralles koti ruoka tähteitä yms..
tylsää? Ei kaikella aina tarvi olla joku suuri merkitys. Jos Lotraa ajankulukseen vedellä. Onko tarpeeksi aivotyötä, ennen kuin jätätte yksin, leluja myös tarpeeksi?
"ui vesikupissaan. Ensin se laittaa tassunsa kuppiin, jolla sitten heittelee veden pitkin lattioita ja sitten kun kupissa on vain vähän vettä kippaa koko kupin ylösalaisin. Luulen että se on vain pennulla jonkinlaista "hauskanpitoa", koskapa meillä se leikkii kupillaan silloin kun sillä on oikea hepulikohtaus meneillään. Pennullamme on nyt ikää 4kk ja näyttäisi että tämä tapa on pikku hiljaa loppumassa. Ei ole enää päivittäistä kuten vielä jokin aika sitten tapahtui monasti päivässä.
Meillä oli pentu niin innokas kuppiuimari, että aina piti vähintään tassulla läiskyttää vesi pitkin lattiaa. Ei kivaa, kun sukat aina märät jne. Laitettiin sitten vesikuppi ämpärin pohjalle ja ämpäri tukevasti kiinni patteriin. Sinne mahtuu kuono, mutta ei joudu tassut. Nyt kun koira on yli vuoden, on ämpärivirityksistä vihdoin päästy.
Tuo on aivan tavallista koiranpennun arkea :) Vesi loiskuu kivasti kupissa, kun kuppia tönäisee, sitä on mukava tassulla loiskuttaa ja SPLÄSH, se kuppihan kaatuukin TODELLA mukavasti, ja viileässä vesiluosossa lattialla on NIIN kiva tepsutella ja pärskytellä... :) Juu, tuota teki meidänkin muksu... Mahollisimman laajapohjanen kuppi on juoma-astiaksi hyvä, sitä ei niin hyvin saa kaadettua.. Mut kyllä nää viisaat ipanat aina keinot keksii, miten saada vedenpaisumus aikaiseks... Nyt "vanhemmalla" iällä (n. vuoden ikäinen) vieläkin vesi kiehtoo, ja kaikkiin kuralätäköihin pitäis päästä peuhaamaan, joten arvaat varmaan, miten käy, kun näkyy vilahduskin järvestä... ;)
meilläkin pentu tekee samanlailla vesikupille jos erehdyn veden muovikupista tarjoilemaan.. kannattaa ottaa käyttöön teräskuppi joka pysyy tukevasti lattialla eikä kaadu vaikka pentu koittaisikin sille samoin tehdä kuin muovikupille niin säästyt ainakin suuremmilta lattian kuivaamisoperaatioilta :)