Minne veisit rakkaasi syömään Jyväskylässä? Kaupungissa olen viimeksi käynyt 20 vuotta sitten, mutta nyt näyttää siltä, että pitäisi romanttinen ruokapaikka sieltä löytää... Ruoka saisi olla tasokasta ja tunnelma rento? tunnelmallinen?
romanttinen illallinen
30
2067
Vastaukset
- kysyt...
sitten hyvää ja halpaa kampaamoa/ parturia ja missä olis kirpputoreja :), Ja sen ruokapaikan voit kyllä kysyä siltä toiselta osapuolelta, jonka kanssa syömään meinaat... jos ihan pakko on täällä Syväskylässä käydä syömässä, saa tehdä jotain itsekin ruokansa eteen ;)
- zhingis khan kolmas
jopa oli kusipää vastaaja :D ilmeisesti sua ei oo kukaan halunnu viedä syömään :D
- Nopeasti käy
Minä veisin hänet ravintolaan syömään ja lähtisin itse Tampereelle.
- Che Ramsay
Mene rakkaasi kanssa Kissanviiksiin puistokadulle. Hyvä legebdaarinen intiimi paikka jossa rento ilmapiiri.
P:S. Älä välitä näistä junttien miinustusviesteistä,--niitä possarikommentteja on turha tältä palstlta odottaa.
Hauskaa iltaa teille!- Mun mielestäni
näissä tälläisissä kysymyksissä on ennen ainakin joku kehunut, että kankitiellä on hyvä ruokailupaikka. Itsellä ei tosin kokemusta ko. paikasta.
- Lutakon Lady
Itse suosittelisin tuota Kankitien Gourme'-ravintolaa, jonka pittoreskin ja maanläheisen tunnelman luovat itse asiakkaat boheemilla otteellaan. Alati vaihtuva a la carte' pöytä on myös maankuulu jonka kruunaa monipuolinen viinivalikoima, pikanttina yksityiskohtana mainittakoon "Talon viini", joka tehdään salaisella reseptillä. Bon appetit!
- kyllä on
Kreikkalainen ravintola Etrusco..Pöllövaari-ravintola..Kissanviikset-ravintola..
- llliii
Etruscoon ei ainakaan! Kalseat sisätilat ja ruoka ihan kamalaa. Pöllöwaari ja Kissanviikset oikein hyviä paikkoja!
- Monia koemuksia
Grilli 21 on paras ja nopee, ehtii pian pelehtimään sänkyyn rakkaansa kansa.
- joop, niin se on
Vielä nopeemmin päsee pelehtimään jos lämmittää pari annosta Saariosten äitien
tekemiä kananahkapihvejä mikrossa.
Tai oikeestaan koko ruokapuolen vois unohtaa kokonaan. - Mukit ja nakit
Onko se 21 vielä Mäkisen suvulla? Muistan nuoruudesta aivan ihanan Margit-rouvan joka todella todella ymmärsi nuoria. Piti mm.grillibaaria Vaajakoskella, mukavia muistoja. Tämä nostalginen aiheen ohitus sallittakoon.
- 15+15
Mukit ja nakit kirjoitti:
Onko se 21 vielä Mäkisen suvulla? Muistan nuoruudesta aivan ihanan Margit-rouvan joka todella todella ymmärsi nuoria. Piti mm.grillibaaria Vaajakoskella, mukavia muistoja. Tämä nostalginen aiheen ohitus sallittakoon.
Onhan se vielä, mutta sapuskoiden taso on laskenut huimasti ainakin Puistokadun grillillä. Viimeksi kun sieltä hampurilaisen ostin, oli pihvi niin suolainen ettei sitä pystynyt syömään ja valkosipulimajoneesi täysin mautonta.
- Terveyspihviä
15+15 kirjoitti:
Onhan se vielä, mutta sapuskoiden taso on laskenut huimasti ainakin Puistokadun grillillä. Viimeksi kun sieltä hampurilaisen ostin, oli pihvi niin suolainen ettei sitä pystynyt syömään ja valkosipulimajoneesi täysin mautonta.
Ai, ai, ei pitäisi pilata suvun mainetta, perilliset!
- Tromantikko
Minusta romanttisin on hotelli Alban ravintola. Tarpeeksi kaukana keskustan hulinoista mutta kuitenkin kävelymatkan päässä, Sinne kun kävelee käsikädessä rantabulevardia pitkin niin ruoka maistuu. Syödessä voi myös ihailla tummuvaa Jyväsjärveä. Ja on tasokas.
- lohkoperuna
"Ja on tasokas"
Missä mielessä tasokas? Ei ainakaan ruuassa ole kehumista. - Juu...juuu
.. että oikeen käsikädessä... ja tietty vielä keskellä väylää tai peräti vasenta puolta.
En ymmärrä, että jos on yhtä useampi kävelijä, niin sitä pitää mennä koko väylän leveydeltä ja jokaisen vastantulijan kanssa "mitellä ja neuvotella" kumman kautta vastaantulija väistää. Luulisi saatana olevan selkeintä kulkea oikeanpuoleisen liikenteen mukaisesti ja sillä selvä. Siis kevyenliikenteen väylillä.
Maantiellä ymärrettävää vasemmanpuolen käyttäminen jalankulkijoille, että tietävät hhenkensä säästämiseksi hypätä alta pois kun joku meinaa ajaa huolimatomuuttaan tai kiireessään yli...
- <3 <3
Pöllöwaarin ravintola. Pääsi ainoana Jyväskyläläisravintolana top 50-listalle.
- Albatrossi liitää
No eipä täällä Jyväskylässä ole montaa tasokasta joten ei paljon varaa valita. Minä olen kyllä Albassakin saanut ihan hyvää ruokaa, ei ole ollut moittimista ja useammin kuin kerran. Pöllövaarihan on tasokkain Jyväskylässä mutta ei nyt niinkään romanttinen sanan varsinaisessa merkityksessä eikä välttämättä kovin rentokaan.
Näiden seikkojen vuoksi minäkin ehdotan tuota rannalla sijaisevaa Albaa. Ei pelkkä taso tee paikasta romanttista ja rentoa.
Ja eiköhän siellä rantatiellä mahdu kaksi ihmistä käsikkäin kävelemään mutta voihan se joitakin kateellisia ärsyttää kun ei itsellä ole ketään käsipuolessa.- Siivet nurin
Henkilökunnan suorittamaa työnantajan nuolemista ei hyväksytä kommentiksi.
- Nurin niskoin
No onhan täällä kommentoinut näköjään Kankitien henkilökuntakin...
- Otan huomioon muut
Kankis on osakeyhtiö tasavertaisin osuuksin! Kissanviikset on todella hyvä ruokaravintola mutta ahtaana usein jopa liian intiimi. Jos viereisessä pöydässä puolikuurot veteraanit kilpaa huutavat katiskoidensa kalalajeista ja pari mummelia kutoo sukan kantapäitä sadan desibelin voimalla. Nauti siinä sitten tunnelmallista päivällistä. Ymmärrän toki näiden senioreiden olevan kanta-asiakkaita useiden vuosikymmenien ajalta, mutta silti, rajansa kaikella.
- Sukankutoja-mummo!
Otan huomioon muut kirjoitti:
Kankis on osakeyhtiö tasavertaisin osuuksin! Kissanviikset on todella hyvä ruokaravintola mutta ahtaana usein jopa liian intiimi. Jos viereisessä pöydässä puolikuurot veteraanit kilpaa huutavat katiskoidensa kalalajeista ja pari mummelia kutoo sukan kantapäitä sadan desibelin voimalla. Nauti siinä sitten tunnelmallista päivällistä. Ymmärrän toki näiden senioreiden olevan kanta-asiakkaita useiden vuosikymmenien ajalta, mutta silti, rajansa kaikella.
Tunnelmallista päivällistä?!! TÄH ??
- Hyväkuulo 82v
Sukankutoja-mummo! kirjoitti:
Tunnelmallista päivällistä?!! TÄH ??
Juu, päivällinen nautitaan svistyneissä piireissä klo 18: n jälkeen.Ja tuon otsikkosi voit raaputtaa yhdyssanaksi !
- laihia12½
laihia12
- Htyvb
Ahjo grilli perjantai yönä
- nipanapappa
Osta rakkaalles tonnikalapitsa ja itelles hk-sininen ja pari pulloo kossua, siitä se alkaa romanttinen ilta.
Suosittelen ajamaan seuraavana päivänä taxilla Kurikan puska-jussin rillille, sieltä satasen maksava rilli-annos niin saat vielä riplomin kaupanpäällle. - olisitpa mieheni
Figarossa ja Pöllövaarissa ainakin on ihanaa ruokaa ja tyylikkään hienovarainen palvelu. Minuun ainakin tehoaisi kumpikin :)
Jos rakkaasi on naispuoleinen, niin vinkiksi Figaronruokapuolen wc on kuin romanttisen englantilaisneidon buduaari. Sitä kannattaa käydä kurkistamassa.- Syön pöydässä
Höh, ei erityisemmin kiinnosta paskahuusit ruokaravintolassa. Toivakan Prisman salaattibaarissa on eroottinen tunnelma, kokeile. Koskipuiston Rosso Tampereella on myös oiva esileikkipaikka.
- voi nyt sinun kanssa
Syön pöydässä kirjoitti:
Höh, ei erityisemmin kiinnosta paskahuusit ruokaravintolassa. Toivakan Prisman salaattibaarissa on eroottinen tunnelma, kokeile. Koskipuiston Rosso Tampereella on myös oiva esileikkipaikka.
Ei kai siell' syödäkkään, vaan tuo vastaaja käski kurkistamaan :)
Vakavasti puhuen, niin hurmausmielessä kaunis ympäristö on plussaa
Lisäksi: alkuperäinen kyseli kyllä Jyväskylän ravintoloita, ketä joku Toivakka kiinnostaa? Tai Koskipuiston Rosso - sinne minua ei toiseen kertaan saa. Kummassakin romantiikka on kaukana. - Perimävika?
voi nyt sinun kanssa kirjoitti:
Ei kai siell' syödäkkään, vaan tuo vastaaja käski kurkistamaan :)
Vakavasti puhuen, niin hurmausmielessä kaunis ympäristö on plussaa
Lisäksi: alkuperäinen kyseli kyllä Jyväskylän ravintoloita, ketä joku Toivakka kiinnostaa? Tai Koskipuiston Rosso - sinne minua ei toiseen kertaan saa. Kummassakin romantiikka on kaukana.Vai olet sinä käynyt Toivakan Prismassa, sinähän epeli olet, heh. Eihän tuo ironian taitaja kertonutkaan siellä syövänsä, ilmoitti ainoastaan olevansa vähemmän kiinnostunut mainituista paikoista. Lukutaitokin on älykkyyttä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791766
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19693- 52674
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m166531Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä25497Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466