Muutama vuosi sitten vaihdettu puhallin ja pumppu. Ne pelaavat ja paluuputkesta tippuu petroolia tasaiseen tahtiin. Ei kuitenkaan syty.
Hehkutulppako viallinen?
Olen hukannut Kipparin Huoltokoulun jossa mielestäni pätevä Wallaksen huolto-ohje.
Netissä asiakasnumerolla ei lukeminen onnistu, vaikka niin lupaavatkin.
Pystyyhän joku auttamaan!
Voihan
Wallas!
7639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Wallas on 1800 SAIL.
lämmittimelle tuleva jännite,jännitteen vähimmäismäärää en muista,mutta koeta startata koneen käydessä niin virran pitäisi ainakin riittää,toiseksi katso onko ylilämpörele lauennut(punainan kuminappula päädyssä), kolmanneksi laita tänne hakusanaksi wallas ja seuraa SEPETEUKSEN antamia vinkkejä
Ehdottamasi toimet suoritettu. Ei apua. Apua tuli Kippari-lehden Satu Björniltä, joka lähetti Wallas huoltokoulun pdf-tiedostona. Enköhän selviä sen avulla ja kenties kahlaan läpi sepeteuksen vinkkejä (niitä on kyllä pelottavan paljon). Palaan asiaan jos ei ala onnistua. Kiitos!
Muistithan pitää epäonnistuneen käynnistyksen jälkeen ennen uutta yritystä n. 10min tauon virtakytkin nollilla. Tämä johtuu kaksoishehkutuksen estokytkennästä. On vähän hämäävää kun pumppu ja puhaltimet pyörivät kyllä. Vain hehku puuttuu. Täyttä asiaa ovat nuo kirjoitukset jännitteen riittävyydestä, mitään alijännitesuojausta ei petrooliWallaksissa ole, hehku ei vain riitä. On siis syytä tarkistaa syöttöpuolen sulakkeet ja liitokset. Palataan asiaan jos tarvis.
Vika selvisi heti avattuani palokammion kannen. Toinen hehkulangalle menevistä liittimistä oli umpiruosteessa. Lyhyt johto salli juuri ja juuri uuden Abikon.
Nyt pelittää. Lupasin itselleni mennä pidemmälle sitten syksyllä...
Kun uusit johtoa ja liitintä, yritä löytää teräksinen liitin ja käytä silikonipäällysteistä johtoa, muovipäällys sulaa. Näitä tuskin löytyy tavan hankintapaikoista, paremminkin sähköasennusliikkeistä. Wallakselta myös voi kysellä. Teräksinen liitin on tarpeen siksi, että kokemuksen mukaan messinkisellä tavallisella "abikolla" on taipumus kuumuudessa meltaantua ja kosketus käy epävarmaksi.
Enpä olisi tullut ajatelleeksikaan.
Kiitokset arvokkaista tiedoistasi!