123234

mallu...

Kannattaako minun teidän mielestä tehdä sellainen avioehto, että eron ollessa kyseessä mies ei saisi minun perheen tilasta mitään. Suvussahan sen pitää pysyä vaikka ei lehmiä enää pitäisikään. Ei tosin miestä vielä edes ole, mutta olen miettinyt kun siskokin meni juuri kihloihin. Olisko törkeetä edes puhua asiasta siskon kanssa? Tuli vaan mieleen tällänen. Eikös sitä voi sellasen avioehdon tehdä, että vaan perintöomaisuus kuuluu siihen? (Miksen saa tätä lähetettyä...)

2

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karoliina

      Aina kannattaa tehdä avioehto, jos on vähänkin enemmän omaisuutta ja varsinkin jos on rakas sukutila tms. Ja tosiaan se voi olla sellainen että vain perinnöt rajataan avio-oikeuden ulkopuolelle, ja vain eron sattuessa, ei kuolemantapauksessa. Ei todellakaan ole törkeää puhua asiasta siskon kanssa, mutta tietysti pitää miettiä sävy ja tyyli jolla asian esiin ottaa -- rakastunut ihminen saattaa loukkaantua herkästi... Jos siskosi nyt menee naimisiin ilman avioehtoa ja sitten eroaa, ja jos miehellä on selvästi vähemmän omaisuutta, niin siskosi joutuu maksamaan miehelle tasinkoa -- ja ellei rahat riitä niin sitten on myytävä maata. Pahimmassa tapauksessa tila on pantava myyntiin, ja silloin ei auta vaikka sinulla olisikin avioehto. Joten todellakin kannattaa nämä asiat siskon kanssa miettiä.

    • öalsdfgh

      Avioehto ei ole yksipuolinen oikeustoimi, vaan sen tekevät kihlakumppanit tai aviopuolisot yhdessä. Kysymyksesi on siltä osin "virheellinen" lähtökohtiltaan, sinä et voi tehdä avioehtoa tai sisaresi ei voi. Sinä ja tuleva/nykyinen aviopuolisosi voitte tehdä, yhdessä, samoin sisaresi ja hänen kihlakumppaninsa. Kyllä, avioehtosopimukseen voidaan määritellä, että se on voimassa vain avioliiton päättyessä avioeroon eikä silloin, kun avioliitto päättyy puolison kuolemaan. Tai voidaan määritellä niin, että avioehto koskee vain perintönä saatua/saatavaa omaisuutta. Lisäksi vanhempanne voivat tehdä teidän lasten hyväksi testamentin, jossa testamentinsaajien puolison avio-oikeus testamentilla saatuun omaisuuteen suljetaan pois.

    Ketjusta on poistettu 24 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe